Policista nelegálně sháněl výpisy z mobilů. Špehoval i Rychetského

18.06.2011 8:41

Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského někdo sledoval. O výpis jeho telefonu si 16. října 2009 požádal důstojník Marian Hudec. Stalo se tak pár měsíců poté, co Ústavní soud zrušil předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Informovala o tom MF Dnes.

Policista nelegálně sháněl výpisy z mobilů. Špehoval i Rychetského
reklama

Děčínský soud vyhověl žádosti policisty z Varnsdorfu a poskytl mu zpětný výpis několika telefonních čísel. Ta měla souviset s vyšetřováním severočeské kauzy, týkající se obchodu s lidmi. Mezi čísly bylo však i číslo Pavla Rychetského, který však s touto kauzou neměl nic společného.

Sledujeme téma Nelegální sledování telefonů

Koho naštvalo zrušení předčasných voleb?

Není náhodou, že zrovna v té době Ústavní soud zamítl konání předčasných voleb s tím, že jejich vyhlášení je protiústavní. Rychetský tím naštval spoustu politiků včetně Václava Klause, který volby na 9. a 10. října vyhlásil.

Z výpisu telefon se dají získat nejen přesné záznamy telefonních hovorů, ale i údaje o pohybu přístroje - tedy kompletně zmapovat život majitele. „Dá se z toho sestavit jeho denní režim. Zmapují se jeho aktivity, kontakty i časové údaje," vysvětluje bezpečnostní expert Andor Šándor. Z četnosti hovorů se dají zjistit i čísla dětí, manželky a případně i mimomanželský poměr. To by se prý mohlo hodit případným vyděračům.

Stopy vedou k ABL

Rychetský ale nebyl jediný, kdo byl sledován. MF Dnes zjistila, že bezpečnostní agentura ABL, kterou v té době vlastnil Vít Bárta a jeho bratr, disponovala telefonními výpisy bezpečnostního ředitele ČEZ Daniela Rouse. Tato data zajistil již zmiňovaný Hudec a číslo Rouse bylo také mezi ostatními čísly souvisejícími se severočeskou kauzou kamerunských podvodníků. Dalším sledovaným byl i právník a vlivný lobbista ČSSD Miroslav Jansta. Všichni muži mají tedy něco společného - politiku a byznys.


Případ prověřuje inspekce a státní zastupitelství, nikdo se k tomu ale zatím nechce vyjadřovat. Kauza je velmi vážná, neboť ukázala, jak jednoduše lze obejít systém lustracích telefonních čísel.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

22:01 „Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

„Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat…