Politický geograf Romancov vysvětluje: Putin stojí o jednotnou Ukrajinu

05.09.2014 22:40

Politický geograf Michael Romancov v rozhovoru pro server iDnes.cz vysvětluje, proč bude ruský prezident Vladimir Putin usilovat o to, aby Ukrajina zůstala jednotným státem, jak ji známe dnes. Jednoznačně v této souvislosti vyjádřil názor, že separatisté bojující na východě Ukrajiny jsou řízeni z Moskvy.

Politický geograf Romancov vysvětluje: Putin stojí o jednotnou Ukrajinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimir Putin alegoricky s protiletadlovým systémem
reklama

Boje mezi ukrajinskou vládou a separatisty na východě země trvají již delší dobu. Ruský Prezident Vladimir Putin už hovořil o potřebě federalizace tohoto státu či alespoň o potřebě ho nově uspořádat. Romancov má ale za to, že z dlouhodobého hlediska stojí Putin o jednotnou Ukrajinu, což dává najevo i ve svých projevech.

Putinovy tahy

„Myslím, že dávají smysl, protože pokud budou tato území součástí Ukrajiny, tak má Moskva naprosto zásadní možnost destabilizovat Ukrajinu vnitřně, politicky, bez použití fyzického násilí. Rozpoutání konfliktu Moskvě uškodilo v očích světové veřejnosti. Pokud chce Putin změnit taktiku - a já si myslím, že ano - tak pro něj je výhodné, aby tyto regiony zůstaly součástí Ukrajiny,“ uvedl Romancov.

Putin podle jeho názoru také zkouší nový trik. Na prvním místě svého mírového plánu prohlašuje, že ozbrojenci musí přestat útočit. Předtím úkoly kladl především na bedra ukrajinské strany. A separatisté pravděpodobně udělají, co po nich Moskva chce. Jinak by také mohli zmizet ze scény jako Igor Strelkov. Pozitivní přitom je, že přání Ruska a Ukrajiny mohou vést k zastavení zabíjení.

Putin svým plánem navíc dokázal jednu zásadní věc. Navzdory tomu, že probíhal summit NATO, na němž nemálo vystupoval i prezident Spojených států Barack Obama, Putin dokázal značnou část pozornosti médií strhnout k sobě.

Prohráli všichni

Ale navzdory tomu, že je Putin v tazích napřed před Západem, nelze ho považovat za vítěze současné krize. Prohrála v ní Ukrajina, protože umírali její lidé, prohrála EU, protože v Evropě skončil mír, ale prohrálo i Rusko, protože se kvůli jednání svého prezidenta znovu dostává do izolace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…