Politico: Trump vystupuje drsně proti Rusku. Ale vůbec nezmiňuje Putina

12.04.2018 12:12

Bruselský server Politico se věnuje pošramoceným vztahům mezi Spojenými státy a Ruskem, které by mohly podle mnoha expertů vést až k vojenskému střetnutí v Sýrii.

Politico: Trump vystupuje drsně proti Rusku. Ale vůbec nezmiňuje Putina
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Donald Trump konstatoval, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou ještě horší než za období studené války. Navíc varoval Rusko v jednom ze svých bojovně naladěných tweetů, že pošle do Sýrie „nové a chytré“ rakety. Jeho slova přitom přicházejí jen nedlouho poté, co pozval Vladimira Putina na oficiální návštěvu do Bílého domu. V důsledku chemického útoku, ze kterého jsou obviňováni Rusové a Asadův režim, však může být schůzka odsunuta na neurčito.

Zatím nicméně pozvání i přes oboustranně velmi ostrou rétoriku trvá. Politico si nicméně všímá, že i když Trump neskrývá svůj hněv, tak nezmiňuje jméno Putina, ale vždy jen obecně mluví o Rusku. Ale ve svých vyjádřeních se nijak nemírní ani ruská strana. Jeden z jejích vysokých diplomatů se nechal slyšet, že Rusové nekompromisně sestřelí každou raketou i toho, kdo ji vyslal. Vojenští experti se obávají, že pokud Američané při svém plánovaném útoku zasáhnou Rusy, může jít opravdu „do tuhého“.

Celý text v angličtině je ZDE.

Zatím přitom stále není jasné, kdo nese za chemický útok zodpovědnost a ruská strana dokonce tvrdí, že se vůbec nestal. Podle místních zdrojů ze syrské opozice při něm ovšem zemřelo přes čtyřicet lidí a dalších pět set bylo zraněno. „Ještě jsme nedospěli k definitivnímu závěru, kdo to udělal. Stále diskutujeme s našimi zpravodajci a samozřejmě také se všemi spojenci. Jsme připraveni navrhnout vojenské řešení, pokud k tomu dá prezident pokyn,“ uvedl ministr obrany James Mattis.

Něco takového by zcela jistě ještě více zhoršilo již tak napjaté vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. „Lze očekávat, že Rusko by vojensky okamžitě reagovalo. Zároveň by jeho diplomaté znovu začali líčit americkou přítomnost jako ilegální a připomínali by, že ruští vojáci jsou v Sýrii na oficiální žádost syrské vlády. Vedle toho by se patrně ruské letecké síly snažily vytlačit americké letouny ze vzdušného prostoru Sýrie,“ říká Alexander Bick, který měl na starosti Sýrii za Baracka Obamy.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová mezitím varovala, že v případě raketového útoku by byly zničeny veškeré důkazy o chemickém útoku. Rusko však zároveň zablokovalo usnesení Rady bezpečnosti OSN, kde se hlasovalo o započetí nezávislého vyšetřování. Konečné rozhodnutí o Sýrii by z pohledu Trumpovy administrativy mělo padnout s největší pravděpodobností ještě dnes.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to vás to nezajímalo? Neměl by Zeman mlčet? Witowská v ČT rozproudila debatu o BIS. Zkušený senátor ji tvrdě utnul

9:09 A to vás to nezajímalo? Neměl by Zeman mlčet? Witowská v ČT rozproudila debatu o BIS. Zkušený senátor ji tvrdě utnul

V Událostech, komentářích na ČT24 se včera řešila slova prezidenta Zemana o BIS. Do studia byl pozvá…