Političtí vězni putovali na Hostýn. Připomněli protikomunistický odboj

01.09.2012 22:20

Bývalí političtí vězňové si na poutním místě Svatý Hostýn na Kroměřížsku připomněli mučení a smrt svých přátel v komunistických žalářích. Tradiční muklovskou pouť letos již podvacáté uspořádala Konfederace politických vězňů České republiky (KPV).

Političtí vězni putovali na Hostýn. Připomněli protikomunistický odboj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Z volební kampaně KSČM

První pouť připomínající utrpení lidí mučených v komunistických žalářích se na Hostýně konala v roce 1993. Podle místopředsedy KPV Františka Šedivého byla co se návštěvnosti týče početnější než ta letošní, jubilejní.

"Nás bylo také mnohonásobně více. Někteří dokonce došli pěšky z nádraží, což by dnes už asi nikdo nedokázal," řekl Šedivý, který strávil v komunistickém vězení 12 let.

Podle něj se ani po 20 letech od první poutě na poslání KPV nic nezměnilo. "Stále nese odkaz politických vězňů, kteří měli na zřeteli obnovu demokracie a svobody v této zemi, za což někteří obětovali život a řada dalších strávila dlouhá léta ve vězení," uvedl Šedivý.

Běh času se ale neúprosně podepisuje na členské základně KPV. "Průměrný věk už je u nás 81 nebo 82 roků," dodal Šedivý s tím, že „muklů“ je nyní jen asi 1300. Včetně rodinných příslušníků má konfederace kolem 3600 členů.

KPV léta bojovala za přijetí zákona o třetím, protikomunistickém odboji, který vstoupil v platnost až loni 17. listopadu. Bývalí političtí vězňové ale mají k jeho podobě stále připomínky. "Nešlo nám o nějakou finanční náhradu. Požadovali jsme mravní satisfakci a uznání třetího odboje," míní Šedivý. O novelizaci zákona ale prý KPV zřejmě usilovat nebude.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…