Politik, který bouchnul dveřmi u lidovců: Představa, že jsou mezi uprchlíky zakuklení teroristé, je směšná. Atentáty v roce 2001 šokovaly svět, ale to byl jiný tým

13.11.2015 8:15

REPORTÁŽ V brněnském kině Scala se uskutečnila veřejná debata o uprchlické krizi a roli dobrovolníků, kteří se zapojují do pomoci běžencům. S účastníky diskutovala novinářka Magdalena Sodomková, která prošla se skupinami uprchlíků tzv. balkánskou cestou až do Berlína, Monika Horáková z dobrovolnické iniciativy Hlavák a afghánský lékař žijící v brně Safa Hasani.

Politik, který bouchnul dveřmi u lidovců: Představa, že jsou mezi uprchlíky zakuklení teroristé, je směšná. Atentáty v roce 2001 šokovaly svět, ale to byl jiný tým
Foto: David Daniel
Popisek: Zastupitel Jihomoravského kraje David Macek

Moderátor debaty David Macek, který začátkem listopadu oznámil odchod z KDU-ČSL kvůli odlišnému postoji strany k imigrantům, si v úvodu postěžoval, že lidé, kteří se zabývají v souvislosti s uprchlíky dobrovolnou pomocí, jsou konfrontováni s názorem, že pokud se snaží vycházet uprchlíkům vstříc, vlastně skrytě podporují islamizaci Evropy nebo ještě větší příliv imigrantů k nám. David Macek proto začal testovat jinou hypotézu. Když totiž podle něj v uprchlících uvidíme především lidi, kteří mají svůj konkrétní příběh, mají leccos za sebou a kteří jsou vděční za pomoc, nabízí se jiná interpretace. „Záleží-li nám na bezpečnosti naší země i Evropy, na prevenci, aby nedocházelo k teroristickým útokům, z nichž mají leckteří lidé obavu a spojují to nebezpečí s uprchlíky, je klíčem k bezpečí naopak chovat se k nim jako k lidem a jít jim vstříc,“ vysvětlil svůj postoj David Macek. Být zastáncem takového názoru podle něj často vede k výsměchu okolí a obvinění z naivity. Vymezil se také proti názorům, že je vše třeba řešit v policejním a armádním režimu a že „nejlepší uprchlík je ten, který na naše území vůbec nepřijde".

Dobrovolnická pomoc podle Davida Macka zlepšuje mezinárodní obraz České republiky a zapojení se do ní zmenšuje nebezpečí budoucích teroristických útoků. „Teroristy bývají spíš lidé z další generace, kteří se cítí málo přijatí, izolovaní a málo znají své vlastní kořeny. Otázka je, zda my sami s omezenými prostředky můžeme přispět k tomu, aby tito lidé byli méně izolovaní a snadněji se integrovali. Naším cílem dnes není nalézt geopolitická řešení uprchlické krize, ale zamyslet se nad tím, jak pomůže dobrovolnická pomoc,“ konstatoval na začátku debaty David Macek.

Anketa

Jste ochotni u sebe ubytovat uprchlíka?

2%
98%
hlasovalo: 22193 lidí

Maďaři se vyvyšují nad uprchlické „podlidi“

Novinářka Magdaléna Sodomková pak popsala cestu z Turecka na ostrov Lesbos, podmínky, za jakých pašeráci posílají přetížené gumové čluny na moře, a přistávání na řeckých ostrovech. Zaujal ji také přístup Řeků, kteří se s uprchlíky již několik let setkávají. „Pozoruhodná byla vesnice na Lesbu, konfrontovaná čtyři roky s uprchlíky, a přestože to pro její obyvatele znamenalo problémy, ti lidé nemají dilema, jestli pomáhat nebo ne. Když jsem jim řekla, že jsem z České republiky, říkali, že nechápou náš postoj, nechápou, o čem tady vedeme debaty,“ řekla Magdalena Sodomková. Popsala i situace uprchlíků po přistání, cestu přes ostrov, kterou sama absolvovala spolu s nimi, mezi kterými byli i vozíčkáři a lidé o berlích. „Vždycky mě zamrzí, když tady slyším tu pohádku o tom, že sem míří samí mladí muži,“ dodala Sodomková.

Vylíčila pak události na maďarsko-srbské hranici, kde se přidala ke skupině syrských uprchlíků, kteří se rozhodli překročit hranici ilegálně, protože se obávali, že budou muset zůstat k zúřadování azylu v Maďarsku. To se jim podařilo a maďarští pašeráci pak běžence dopravili na nádraží do Budapešti. Popsala i opakované hrubé chování maďarské policie vůči nim.“Byla to pro mne trpká zkušenost zejména v tom, jak rychle Maďaři nabyli přesvědčení, že jsou důležitější lidi než ti ,podlidi‘, kteří tam přicházejí,“ konstatovala Sodomková.

K tomu přidal osobní zkušenost David Macek, který se na cestě z Vídně do Milána seznámil s Maďarkou, jež strávila deset dní na hranicích a to ji dovedlo k tomu, že začala pomáhat uprchlíkům a ubytovala jich řadu u sebe doma. „Ani na základě špatných zkušeností nelze Maďary paušalizovat. V atmosféře, která nebude v Maďarsku příliš jiná než u nás, ta žena dokázala osobně pomoci,“ řekl David Macek, který téma přijímání uprchlíků do vlastního domova předal Monice Horákové. Ta totiž během pomoci uprchlíkům na pražském hlavním nádraží v rámci iniciativy Hlavák sama ubytovala několik skupin běženců, které se ocitly v nouzi. Výsledkem ale v současnosti je, že na jejího muže někdo kvůli ubytovávání uprchlíků podal trestní oznámení. Pokud jde ale o další ubytovávání běženců, je podle ní situace díky dobrovolníkům dobrá, jejich iniciativa má k dispozici ubytování v bytech dobrovolníků a do pomoci se zapojil i jeden pražský hostel, který zdarma nabízí nocleh.


(Foto: David Daniel)

Vláda by měla ocenit dobrovolníky

Anketa

Blíží se 17. listopad. Je Česká republika svobodnější zemí než před rokem?

3%
97%
hlasovalo: 12005 lidí

David Macek vidí další rozměr problému v tom, jak dobrovolníky český stát nechává pomáhat a jen se na to dívá. „Snažím se už několik týdnů některé české vrcholné politiky inspirovat k tomu, zda by nestálo za to některé osobnosti z řad dobrovolníků, kteří se za posledních několik měsíců výrazně vyprofilovali, pozvat a sebrat tolik politické odvahy a poděkovat jim za to, co dělají. A také se jich zeptat, jestli nemají nějaké návrhy, jak by stát mohl pomoci. Když nastane ve světě nějaká přírodní katastrofa, jako stát se předháníme v pomoci, ale v případě uprchlíků nedošlo k přírodní katastrofě a je to asi těžké. Už ale mám první signál od jednoho nejmenovaného ministra, že se chystá s dobrovolníky na této bázi setkat,“ řekl David Macek


(Foto: David Daniel)

V závěru byla v brněnské Scale řeč o kvótách a jeden dotaz mířil na fakt, že v ČR uprchlíci stejně nechtějí zůstávat. Panelisté tazateli vysvětlili, že dublinské dohody už neplatí a je třeba hledat nový systém. Kvóty měly za cíl pomoci Německu při zúřadování azylového řízení a vůbec nešlo o to, zda tady ti lidé zůstanou, šlo prý spíše o byrokratickou pomoc Německu, které se ocitlo v nouzi. „Kvóty jsou jednou z mnoha součástí společného řešení. Nikdo si v západních zemích nemyslel, že kvóty všechno vyřeší. Z úst našich národních politiků jsme slyšeli tolik řečí o tom, že kvóty nemají smysl, protože nemůžeme nutit nikoho u nás zůstat, že se Merkelová zbláznila, že se zbláznilo třiadvacet zemí EU a my jediní máme pravdu, že je potřeba vyřešit vnější hranici unie. To jsou všechno jen zástupné problémy,“ řekl David Macek. V závěru pak zmínil nejčastější mýty o teroristech, kterých se debata měla také týkat. „Představa, že mezi těmi lidmi, jejichž obrázky byly promítány v reportáži, jsou zakuklení teroristé, kteří se sem infiltrují a pak to na povel obrátí v prach a popel, je směšná. Když to slyším, mám tendenci se těch teroristů zastávat. Myslíte, že jsou to takoví ubožáci, že když chtějí Evropu obrátit v prach, mají zapotřebí se nalodit na gumový člun, pak jít pěšky přes Balkán, nechat se tlouct maďarskou policií? Atentáty v roce 2001 šokovaly svět, ale to byl jiný tým. Nevšiml jsem si, že by se plavili na člunu přes Atlantik, aby to mohli provést,“ zakončil debatu Macek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Daniel

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…