Politiku ovládl Zeman, osud ČSSD je nejistý, píše slovenský tisk

21.08.2013 10:58

Rozpuštění české Poslanecké sněmovny je vítězstvím jediného muže, Miloše Zemana, shodují se v komentářích slovenské deníky. Dvěma dosud dominantním silám české politiky, ČSSD a ODS, přinesou podle názorů slovenských médií předčasné volby velmi nejistou budoucnost.

Politiku ovládl Zeman, osud ČSSD je nejistý, píše slovenský tisk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto
reklama

Hospodárské noviny se ve svém komentáři nazvaném Ředitelé republiky pozastavují nad tím, že Zeman prostřednictvím své vlády zasadil jednou ranou dva údery oběma dosud nejsilnějším stranám. "Zeman je v české politice obdobou vesnického bitkaře mezi kavárenskými intelektuály. Hrubý, ale vysoce efektivní." Šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotku poslal podle deníku Zeman k zemi prohlášením, že i po volbách pověří sestavením vlády toho, koho sám uzná za vhodného. ODS pak Zeman znemožnil tím, že dva poslanci této strany odmítli pokračovat v pravicové většině. "Na žádost pražských kmotrů, kteří jsou již od dob opoziční smlouvy ČSSD s ODS provázaní stejně s Milošem Zemanem jako s Václavem Klausem," píše list.

Dříve či později však sociální demokraty bude čekat osudová volba

Levicová Pravda se zamýšlí nad budoucností Sobotkovy strany, kterou Zemanova agresivita za několik měsíců zcela změnila a rozdělila na dvě křídla. Podle deníku to může být před volbami dokonce výhoda, po nich však od Zemana těžko mohou očekávat pomoc. "Je možné, že nyní se obě křídla navzájem doplní. Jedni přivedou voliče Miloše Zemana, druzí přilákají mladší a 'modernější'. Dříve či později však sociální demokraty bude čekat osudová volba, která je může rozetnout na dva tábory. A Zeman, který má v ČSSD vlastní nevyřízené účty, v takovém boji bude sotva působit jako 'zahlazovač ran'," píše Pravda.

Předčasné volby jsou z velkých stran pozitivní zejména pro TOP 09, která si jako jediná mohla zachovat tvář a hrát roli ochránce parlamentní demokracie proti Zemanovým útokům na ústavní zvyklosti. "Z mladšího bratra ODS se rázem stal kandidát na lídra pravice... V chaosu, který nastal po Zemanově odmítnutí této možnosti (pokračování vlády), se strana Karla Schwarzenberga rychle zorientovala," tvrdí komentář Pravdy.

Česká Ústava je stejně "gumová" jako ta slovenská

K rozpuštění sněmovny přispěla vedle Zemanova snažení také nepříliš důkladně formulovaná Ústava. Česká Ústava je podle Hospodárských novin stejně "gumová" jako ta slovenská a prezidentovi nepředepisuje žádné lhůty.

Rozhodující roli na cestě k předčasným volbám ale podle tohoto deníku sehrál někdo úplně jiný. "V Čechách se v plné nahotě ukázalo to, co u nás zůstává aspoň formálně skryto - když jde o hodně, nerozhodují volení zástupci lidu, ale různě barevní koně těch samých zlodějů a podvodníků. A jestli si bude po předčasných volbách hrát na ředitele republiky Zeman nebo nějaký premiér, je jim úplně jedno," uzavírají Hospodárské noviny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ven. Veeeen! To už se prostě nedá… Uvnitř ODS se prý chystá harakiri předsedy Fialy. Došla trpělivost. A nám slova

6:28 Ven. Veeeen! To už se prostě nedá… Uvnitř ODS se prý chystá harakiri předsedy Fialy. Došla trpělivost. A nám slova

Jak vytěžit z národní krize co nejvíce politických bodů? Otázka, na níž neexistuje jasná odpověď. Ov…