Politolog: Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL nemusí vydržet celé čtyři roky

18.12.2013 11:40 | Zprávy
autor: vam

Grémium ČSSD dnes dopoledne jednalo o tom, s jakou strategií budou straničtí vyjednávači domlouvat obsazení vládních postů. Především jak odblokovat situaci, kdy lidovci požadují post ministra zemědělství, proti jsou ale jak ANO, tak ČSSD. Po jednání grémia Lubomír Zaorálek ve vysílání České televize řekl, že ohledně požadavku KDU-ČSL na tři ministerská křesla jsou ve hře tři varianty. O jejich konkrétní podobě nechtěl mluvit, připustil ale, že jednou z nich je možnost, že lidovci dostanou dva ministerské posty a post vicepremiéra bez konkrétního ministerstva.

Politolog: Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL nemusí vydržet celé čtyři roky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lukáš Jelínek

Politolog z Masarykovy dělnické akademie Lukáš Jelínek pak v televizi uvedl, že ve střetu o post ministra zemědělství možná až tak moc o církevní restituce nejde.

Zaorálek nechtěl o výsledcích jednání grémia sociální demokracie příliš konkrétně hovořit. „Nechceme dopředu nic blokovat, jsme poměrně velkorysí a předkládáme alternativy,“ uvedl s tím, že ve hře jsou tři alternativy. Velkorysost vyjednavačů ČSSD je ale omezena posty, které jsou pro ČSSD strategicky důležité, ale ani zde nechtěl být Zaorálek konkrétnější. Na rozdíl od šéfa lidovců Pavla Bělobrádka, podle kterého by k dosažení dohody již dnes musel nastat zázrak, byl optimističtější. „Přál bych si dohodu dnes. Věřím, že bychom měli být schopni se sami dohodnout i bez zázraku.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se Seznamem končím“. Únik dat k Pokorné a Slonkové rozpoutal bouři

20:22 „Se Seznamem končím“. Únik dat k Pokorné a Slonkové rozpoutal bouři

Bývalý starosta Prahy 1 za TOP 09 Oldřich Lomecký v sobotu oznámil, že ruší svůj e-mail na Seznamu a…