Politolog Šaradín: Babiš se nejvíc bojí o svou pověst. Zeman si s ním vyřizuje účty

16.04.2018 18:49

Hnutí ANO a ČSSD obnoví jednání o vládě v pondělí večer, debaty o kabinetu však podle politologa a spolupracovníka sociálních demokratů Pavla Šaradína ještě potrvají dlouho. „Červen považuji za první možný termín, kdy by mohlo dojít k hlasování o důvěře druhého kabinetu,“ uvedl.

Politolog Šaradín: Babiš se nejvíc bojí o svou pověst. Zeman si s ním vyřizuje účty
Foto: kpes.upol.cz
Popisek: Politolog Pavel Šaradín
reklama

Jestli by bylo pro sociální demokraty výhodnější jít do vlády s ANO, nebo do opozice, si Šaradín teď netroufá odhadnout, stěžejní podle něj bude, s jakým návrhem hnutí přijde. Pokud by ČSSD zvolila přece jen možnost opozice, mohla by se občerstvit a získat čas na rekonstrukci, zároveň by se ale prý ocitla v nevýhodné situaci.

„Se svými patnácti členy by byla velmi málo slyšet. Navíc by se musela vymezovat vůči vládnímu ANO, které plně převzalo sociálnědemokratický program. ČSSD by tedy měla útočit na svůj vlastní program z opozice, ale to je nelogické,“ zdůraznil politolog a dodal, že druhou možností je zmiňovaná koalice, ovšem s rizikem, že Andrej Babiš může lepším marketingem, médii a neomezeným zdrojem peněz stranu likvidovat.

Premiér Andrej Babiš si je podle Šaradína vědom toho, že jestli chce získat sociální demokracii, musejí být jeho ústupky co největší, aby mohla ČSSD realizovat svůj program. „V jeho prospěch nehraje, pokud bude pokračovat v přehlíživém chování vůči sociální demokracii. Viděli jsme, jak opakovaně ponižoval členy ČSSD a vysmíval se jim,“ řekl s tím, že pokud chce vládu s partnerem, musí se chovat jinak.

Šaradín také poukázal na to, že nabídka, kterou ANO sociálním demokratům dalo, nebyla zase tak velkorysá, jak premiér uváděl. „ČSSD požadovala pět křesel, což je skutečně nejmenší počet, kdy můžete za svůj program zodpovídat. Babiš musí překročit svět byznysu a pochopit základní principy politiky,“ uvedl a zmínil, že nový návrh na vytvoření stabilní vlády musí být velkorysejší.

Aby pro ČSSD byl vstup do vlády výhodný, měla by prý trvat na větším či důstojnějším zastoupení ve vládě. „Znovu se musí hovořit o trestním stíhání premiéra. Musejí existovat záruky, že ANO nebude hlasovat v klíčových věcech s SPD. Součástí dohod může být omezení extremismu ve Sněmovně, respektive minimalizace vlivu SPD,“ řekl Šaradín, podle kterého v případě, že by Babiš přistoupil na prezidentovo doporučení a nechal se tolerovat SPD, prezident by nejspíše posílil svůj vliv na vládu.

„Čekal jsem, že si bude s premiérem Andrejem Babišem do jisté míry vyřizovat účty. Zvolil jemně konfrontační formu, kdy premiérovi nadiktoval spolupráci s SPD a vehnal ANO do boje na několika frontách,“ sdělil a připomněl, že Andrej Babiš několikrát řekl, že s SPD nechce vládnout, že od ní nechce ani toleranci.

Andrej Babiš by tak podle politologa musel vést boj s lidmi, kteří jsou ochotní vyjít do ulic a protestovat vůči angažmá s SPD. „Otevřel další frontu ve Sněmovně, kde oponenti Babišovi vytýkají spojování s extremisty. S SPD také nesouhlasí někteří poslanci a voliči ANO. Tím pádem by se otevřela ještě třetí fronta,“ upřesnil.

A které fronty se podle Šaradína bojí premiér nejvíc? „Nejvíc ze všeho se bojí o svou pověst. Chce být velmi úspěšný prozápadní premiér, udržovat si co nejlepší vazby v západní Evropě. Obchodní i politické,“ řekl a poznamenal, že bylo vidět, že Andrej Babiš odcházel ze schůzky s prezidentem otrávený, bez energie a uvědomoval si vážnost situace.

„Babiš se už několikrát vyjádřil v tom smyslu, že SPD pro něj je extremistická strana. Na západě politický extremismus v parlamentech rovněž existuje, ale na vládní úrovni je to doposud nepředstavitelné,“ řekl politolog a dodal, že se obává, že v České republice mohou mít tyto postoje větší dosah, protože s tím ještě nemáme žádnou zkušenost a nevíme, co všechno česká společnost a demokracie unese.

Původní zdroj ZDE.

Od vzniku možné vlády jsme ale podle politologa ještě hodně daleko. „Červen považuji za první možný termín, kdy by mohlo dojít k hlasování o důvěře druhého kabinetu,“ uzavřel s tím, že pokud by nakonec došlo na předčasné volby, poslanci by pro ně prý mohli zvednout ruku až po komunálních volbách. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…