Polská vládní strana, prokletá Bruselem i ČT. Mezi voliči právě zlomila všechny rekordy v popularitě

30.11.2017 20:57

Polsko čelí ze strany Evropské unie v posledních měsících setrvalému tlaku pro svoji soudní reformu a odmítání uprchlických kvót, ale další z průzkumů potvrzuje, že vládní strana PiS si drží mezi voliči stále velmi vysokou podporu.

Polská vládní strana, prokletá Bruselem i ČT. Mezi voliči právě zlomila všechny rekordy v popularitě
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jaroslaw Kaczynski
reklama

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) je označována politickým i mediálním mainstreamem jako populistická, až krajně pravicová. Většina politických stran ze západoevropských zemí by však její preference jistě bez mrknutí vyměnila za ty své. V současnosti se nemůže žádná ze západoevropských vládnoucích stran pochlubit tak vysokými preferencemi jako právě PiS, jehož obliba se blíží k padesáti procentům.

Zatímco před několika dny přisuzoval průzkum společnosti Estymator necelých 43 %, tak podle průzkumu Instytut Badań Pollster by nyní Beata Szydlová, Jaroslaw Kaczynski získali rekordních 47 % a všechny konkurenční strany by nechali daleko za sebou. Obzvlášť bolestný je pohled na výsledky průzkumu pro liberální Občanskou platformu, která v zemi vládla až do roku 2015 a Donald Tusk se z jejího čela dostal až do pozice prezidenta EU.

Celý text v angličtině je ZDE.

Kdeže však ty loňské sněhy jsou, mohou říkat politici i příznivci této prounijní strany, která by na rozdíl od PiS přijímala migranty v takřka neomezeném množství. Mimo jiné také proto získala v průzkumu Instytut Badań Pollster pouhých sedmnáct procent, což by na vytvoření vlády zdaleka nestačilo. Pro představitele Občanské platformy může být jen slabou útěchou, že se parlamentní volby budou v zemi konat až za dva roky.

Třetí pozici a nijak daleko od Občanské platformy si drží euroskeptická strana Kukiz'15, kterou by volilo 10 % Poláků. O procento méně pak má strana Nowoczesna, která si o víkendu zvolila nového lídra. Nově by se do Sejmu dostaly dvě politické strany, které jsou momentálně mimo parlament. Tedy Demokratická levicová aliance (SLD) a Polská lidová strana (PSL), které by obě mohly být potenciálním koaličním partnerem pro Občanskou platformu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…