Pomáhá policii svědčit proti zločincům. Teď ho stejní detektivové poslali před soud

10.07.2024 11:11 | Komentář

Zajímavý případ začal v těchto dnech rozplétat Okresní soud v Uherském Hradišti. Na konci školního roku totiž před tamní soudním senátem vedeným soudkyní Evou Šišperovou stanul pětapadesátiletý Jiří Klanica. Ten je obžalován z trestného činu pokusu o křivé obvinění. Za zdánlivě banálním případem se však skrývají mnohdy kontroverzní souvislosti.

Pomáhá policii svědčit proti zločincům. Teď ho stejní detektivové poslali před soud
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Klanica u Okresního soudu v Uherském Hradišti na konci červne 2024

Ale začněme od začátku. Podle informací, které má naše redakce k dispozici, je Jiří Klanica několikrát pravomocně trestaný recidivista, pro kterého pobyt ve vězení není ničím novým. Jak však nasvědčují dokumenty, jež má naše redakce k dispozici, i přesto (nebo možná právě proto) sehrával Jiří Klanica pro orgány činné v trestním řízení důležitou roli v potírání závažné trestné činnosti. Svědčil totiž proti bossovi lihové mafie Radku Březinovi, je korunním svědkem v údajném tunelování peněz, které měly hazardní firmy odvádět na dobročinné účely. Jeho stopa vede ale dokonce až na Slovensko, kde měl vypovídat při objasňování vraždy slovenského mafiánského zabijáka Róberta Niguta. A podle některých by se měl dokonce objevit také jako svědek v případě krácení daní, které prošetřuje policie poté, co vloni obvinila několik osob spojených se zlínským hokejovým klubem. 
 
Jenže tentokrát se karta otočila a byli to právě elitní detektivové z Národní centrály organizovaného zločinu (NCOZ), kteří na podzim minulého roku Jiřího Klanicu zatkli a obvinili ho z křivého svědectví. Toho se měl dopustit tím, že sepsal notářský zápis, ve kterém měl tvrdit, že ho jak policisté z NCOZ, tak dokonce státní zástupci z Vrchního státního zastupitelství Olomouc donutili křivě svědčit v případě zneužívání peněz z hazardu, které dříve odváděly loterijní firmy na dobročinné účely. Jenže poté, co opět skončil v policejních poutech, své dřívější tvrzení dalším notářským zápisem odvolal. 
 
Z trestního stíhání se však nevyvlékl a případ doputoval až k prvoinstančnímu soudu. Ten však již v rámci prvního líčení vyloučil z projednávání veřejnost s odvoláním na povahu hlavního líčení a ochranu svědků, kteří měli vystupovat v utajení. „Pokud jde o postup předsedkyně senátu paní Mgr. Šišperové ohledně konání hlavního líčení s vyloučením veřejnosti, pak toto je procesní rozhodnutí paní předsedkyně senátu a má k tomu jistě závažné důvody ve vztahu k jiným projednávaným trestním věcem, které mají souvislost s touto projednávanou věcí,“ napsal naší redakci Michal Tománek, tiskový mluvčí Okresního soudu v Uherském Hradišti. 
 
Podle mluvčího soudu není věc dosud pravomocně skončena. „Hlavní líčení bylo odročeno na den 24. 10. 2024 v 8.00 hodin s tím, že při tomto hlavním líčení budou slyšeni svědci navržení obžalobou i obhajobou, zároveň se k důkazu budou provádět i další navržené důkazy a rozhodnutí jiných soudů, které mohou mít souvislost s projednávanou věcí,“ doplnil Michal Tománek. 
 
Naše redakce se v minulosti obrátila také na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci s dotazy na rozsah zapojení Jiřího Klanici do objasňování závažné trestné činnosti. Prokurátoři však konkrétní informace komentovat odmítli. „Z pohledu zákonných limitů považujeme váš dotaz za jdoucí nad rámec možností a povinností orgánů činných trestních řízení poskytovat informace o své činnosti veřejnosti prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků,“ napsal redakci Radek Bartoš, náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci. 
 
Autorem textu je Jan Procházka
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Procházka

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mluvím trochu za prezidenta Pavla.“ Petr Kolář se Žantovským vítali v Praze další neziskovku

18:02 „Mluvím trochu za prezidenta Pavla.“ Petr Kolář se Žantovským vítali v Praze další neziskovku

Jako „nový kluk na sídlišti“ se v Praze představuje organizace GLOBSEC. Na přelomu srpna a září se z…