Pomoc EU: Češi zaplatí víc, než dostanou, padlo

21.05.2020 12:32

Server německého listu Die Welt upozornil, že francouzský prezident Emmanuel Macron s německou kancléřkou Angelou Merkelovou vypustili bombu. Narážel na plány koronavirové ekonomické pomoci, ze které mohou nejvíc těžit země jako Itálie, Francie a Španělsko, zatímco Česko nebo Polsko ho budou především platit. Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler k tomu přidal zajímavý graf.

Pomoc EU: Češi zaplatí víc, než dostanou, padlo
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

Německo a Francie se dokázaly nebývale rychle domluvit na tom, jak EU pomůže členským státům zasaženým koronakrizí. Půjčí si na to až 500 miliard euro. Podle německého listu Die Welt plán obsahuje v podstatě 3 zásadní body.

Anketa

Schvalujete práci Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 19920 lidí

V prvé řadě by si měla peníze na řešení krize půjčit EU jako celek a splácet je z rozpočtů dohodnutých po roce 2028. Pokud se záměr německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona skutečně naplní, bude to znamenat, že EU jako celek bude zadlužená, ale zadlužení jednotlivých členských států papírově nevzroste, protože z Bruselu nebudou dostávat pomoc ve formě půjček, ale v podobě dotací. Takovýto model bude vyhovovat extrémně zadlužené Itálii, hodně zadlužené Francii a Španělsku.

Ve druhém bodě je však třeba říci, že členské státy nebudou moci naložit s penězi podle vlastní chuti, ale podle toho, jak budou vypsány dotační tituly. Macron s Merkelovou oznámili, že by peníze mohly směřovat do budování digitálních 5G sítí, ale také do boje s globálním oteplováním. Za tyto peníze by se tak mohly stavět např. dobíjecí stanice pro elektromobily.

Ona 'bomba' skrytá v tomto návrhu tkví nejen v tom, jak rychle na něm Německo a Francie našly shodu, ale také v tom, kdo ho zaplatí. Největší břímě ponesou tradičně Němci jako nejbohatší stát Evropy, ale vydatně budou platit také země, které koronakrize postihla méně.

Anketa

Je prezident Zeman vlastizrádce?

5%
95%
hlasovalo: 17965 lidí

Nebude to totiž tak, jak to bývalo dříve, že peníze půjdou z bohatšího západního křídla směrem k chudšímu východnímu. Peníze dostanou země jako Itálie či Francie, které koronavirus zasáhl opravdu masivně a dostanou je od zemí, které koronaviru čelili úspěšněji, tedy od České republiky, Polska, Rakouska či Slovenska.

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler v přehledném grafu ukázal, kdo bude inkasovat a kdo bude platit.

Ekonom Seidler představil přehledný graf

Otázkou je, zda tyto země na plány Německa a Francie kývnou. Podle listu Die Welt se dá čekat ještě tvrdá politická bitva, ve které bude nutné dohodnut kompromis.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…