Pomoc EU: Češi zaplatí víc, než dostanou, padlo

21.05.2020 12:32

Server německého listu Die Welt upozornil, že francouzský prezident Emmanuel Macron s německou kancléřkou Angelou Merkelovou vypustili bombu. Narážel na plány koronavirové ekonomické pomoci, ze které mohou nejvíc těžit země jako Itálie, Francie a Španělsko, zatímco Česko nebo Polsko ho budou především platit. Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler k tomu přidal zajímavý graf.

Pomoc EU: Češi zaplatí víc, než dostanou, padlo
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron
reklama

Německo a Francie se dokázaly nebývale rychle domluvit na tom, jak EU pomůže členským státům zasaženým koronakrizí. Půjčí si na to až 500 miliard euro. Podle německého listu Die Welt plán obsahuje v podstatě 3 zásadní body.

Anketa

Schvalujete práci Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 19482 lidí

V prvé řadě by si měla peníze na řešení krize půjčit EU jako celek a splácet je z rozpočtů dohodnutých po roce 2028. Pokud se záměr německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona skutečně naplní, bude to znamenat, že EU jako celek bude zadlužená, ale zadlužení jednotlivých členských států papírově nevzroste, protože z Bruselu nebudou dostávat pomoc ve formě půjček, ale v podobě dotací. Takovýto model bude vyhovovat extrémně zadlužené Itálii, hodně zadlužené Francii a Španělsku.

Ve druhém bodě je však třeba říci, že členské státy nebudou moci naložit s penězi podle vlastní chuti, ale podle toho, jak budou vypsány dotační tituly. Macron s Merkelovou oznámili, že by peníze mohly směřovat do budování digitálních 5G sítí, ale také do boje s globálním oteplováním. Za tyto peníze by se tak mohly stavět např. dobíjecí stanice pro elektromobily.

Ona 'bomba' skrytá v tomto návrhu tkví nejen v tom, jak rychle na něm Německo a Francie našly shodu, ale také v tom, kdo ho zaplatí. Největší břímě ponesou tradičně Němci jako nejbohatší stát Evropy, ale vydatně budou platit také země, které koronakrize postihla méně.

Anketa

Je prezident Zeman vlastizrádce?

5%
95%
hlasovalo: 17558 lidí

Nebude to totiž tak, jak to bývalo dříve, že peníze půjdou z bohatšího západního křídla směrem k chudšímu východnímu. Peníze dostanou země jako Itálie či Francie, které koronavirus zasáhl opravdu masivně a dostanou je od zemí, které koronaviru čelili úspěšněji, tedy od České republiky, Polska, Rakouska či Slovenska.

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler v přehledném grafu ukázal, kdo bude inkasovat a kdo bude platit.

Ekonom Seidler představil přehledný graf

Otázkou je, zda tyto země na plány Německa a Francie kývnou. Podle listu Die Welt se dá čekat ještě tvrdá politická bitva, ve které bude nutné dohodnut kompromis.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…