Pomoc v Sýrii je pro organizaci Člověk v tísni zatím největší akcí

24. 4. 2018 18:59

Skoro 11 000 syrských dětí navštěvuje některou ze 24 škol, které na syrském území podporuje česká humanitární organizace Člověk v tísni. Měsíčně také pomáhá přibližně 200 000 ohrožených lidí, kteří to v zemi zasažené roky se vlekoucím občanským konfliktem nutně potřebují. Jak dnes řekl ČTK v Bruselu šéf humanitárních programů Člověka v tísni Tomáš Kocián, Sýrie je zatím největší operací této české organizace.

Pomoc v Sýrii je pro organizaci Člověk v tísni zatím největší akcí
Foto: M.Kutilová
Popisek: Také kurdské město Kobaní navštívila válečná novinářka M. Kutilová
reklama

Na dnešní a středeční dárcovské konferenci v Bruselu by se podle pořádajících OSN a EU mělo více než osm desítek delegací z celého světa zavázat k poskytnutí financí na pomoc Sýrii nejméně ve stejné výši jako loni. Tehdy se sešly nabídky za 5,6 miliardy eur (přes 140 miliard Kč).

„V zásadě většina peněz, které jsou tímto způsobem vybrány, je potom distribuována v rámci soutěží, kde desítky organizací předkládají své projekty,“ vysvětlil Kocián. Priority syrských projektů se podle něj v současnosti týkají především zdravotní péče, základní humanitární pomoci a distribuce potravin, zajišťování přístřeší, přístupu k vodě a podobně.

Šéf humanitárních operací OSN Mark Lowcock už dnes dopoledne upozornil, že snahy o pomoc potřebným narážejí na nedostatečné financování. Potřeby humanitárních programů organizovaných OSN a jejími nevládními partnery byly letos zatím naplněny ani ne z 23 procent. Z potřebných 3,5 miliardy dolarů bylo k dispozici necelých 800 milionů.

Kocián připomněl, že v Sýrii je řada skupin obyvatel, které jsou konfliktem ohroženy více než ostatní, byť pod hranicí chudoby nyní žije okolo 85 procent Syřanů. „V Sýrii je 2,7 milionu dětí, které nechodí do školy a měly by chodit,“ uvedl. Problematická je podle něj také situace řady žen, které jsou často terčem sexuálního násilí a zneužívání, mimo jiné kvůli chudobě či kvůli tomu, že v mnoha případech jsou vdovy. Bez ochrany je též mnoho starých lidí.

V důsledku sedm let trvajícího konfliktu potřebuje podle OSN humanitární pomoc v Sýrii 13,1 milionu lidí – ze země jinam uprchlo 5,6 milionu a uvnitř žije mimo své domovy dalších 6,6 milionu osob. Domů, či do toho, co z jejich domovů zbylo, se loni vrátilo jen 840 000 osob.

Přibližně 360 místních zaměstnanců české organizace společně s 20 cizinci tak především na severovýchodě a severozápadě Sýrie pomáhá rovněž zajišťovat potravinové lístky a potraviny či v desítkách menších vesnic pracuje na projektech oprav infrastruktury, zabezpečení dodávek pitné vody nebo obnově čističek odpadů. Ve stabilnějších oblastech se soustředí na podporu drobných živností a obnovu zemědělství. V rámci možností přitom spolupracuje také s místními samosprávami či nevládními organizacemi, tak aby byly následně schopné fungovat samostatně.

V Sýrii Člověk v tísni působí od roku 2012. V oblastech kontrolovaných Damaškem nepracuje, ale Kocián doufá, že to je pouze dočasný stav. Současná jednání by podle něj mohla v této věci vést k lepšímu výsledku než podobné pokusy v minulosti, a organizace by tak mohla začít působit skutečně všude, kde je pomoc potřeba. Přístup režimu prezidenta Bašára Asada ke snahám světového společenství o přístup humanitární pomoci do oblastí pod jeho kontrolou se prý totiž postupně mění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…