V poslední době můžeme každý den číst titulky jako: Erdogan vyhrožuje, Erdogan hrozí, Erdogan chce, Erogan žádá. Třeba NATO o pomoc v boji proti „terorismu“. Tedy převážně Kurdům. Dnes se v tweetu @ Azadi Rojava ozývá zoufalé volání o pomoc – Erdogan chce dokončit genocidu Jezídů, kterou začal Daesh. Turecká armáda útočí na Sinjar. Jde o město v oblasti Singhar nacházející v severní části Kurdistánu, který nedávno získal nezávislost. Město i Jezídy v něm žijící zachránili v roce 2015 před úplným vyvyražděním ze strany Islámského státu kurdské milice YPG/YPJ a PKK. Svět se opět dívá stranou. Náš „civilizovaný svět“ je v dívání se stranou velmi dobrý. Nejen pokud jde o Erdogana. Když naši politici nechtějí, tak nevidí, neslyší... Počítají peníze a hlasy.
Neviděli agresi do Afrínu, nevidí agresi do severního Kurdistánu, tedy Iráku, nevidí etnické čištění Afrínu. Nevidí a neslyší zavřené turecké novináře a politiky – včetně vězněného prezidentského kandidáta kurdské strany HDP Selahattina Demirtase. Vše je v pořádku. Člen NATO je přece automaticky demokrat.
Ale ono už to začíná být blízko. Stačilo, aby rakouská vláda pod vedením kancléře Kurze zavřela pár mešit placených ze zahraničí a vykázala imámy volající k válce proti nevěřícím. A už je agrese – zatím slovní – přímo u sousedů. „Erdogan kvůli zavření mešit hrozí svatou válkou“ (web Echo 24), „Erdogan hrozí Evropě: My to tak nenecháme. Čeká nás válka kříže s půlměsícem“ (EuroZprávy.cz), to jsou jen dva z titulků posledních dnů, z našeho tisku. Kancléři Sebastianu Kurzovi (ÖVP) údajně chodí výhrůžky smrtí.
Někteří pozorovatelé a komentátoři to poněkud odlehčují tím, že teď má Erdogan před volbami, a jen co je vyhraje, zase se zklidní. Nepřipomíná nám to ale něco? Nekonečný appeasement v naději, že se dotyčný zklidní, eventuelně se „nažere“ Sudet – v tomto případě Afrínu a celé Rojavy a Kandilu v severním Iráku – a pak nastane mír?
Erdogan je, pravda, poněkud nervózní. Zdá se, že situaci nemá tak pevně v rukou. Jak jinak si vysvětlit, že slibuje popravu Selahattina Demirtase, kandidáta opoziční Lidové demokratické strany (HDP) – obviněného z čeho jiného než z podpory terorismu – pokud mu k tomu parlament dá dostatečně silný mandát. Informaci o této zvěrské výhrůžce ve volební kampani přinesl dobře informovaný pozorovatel turecko-kurdského konfliktu Kerem Schamberger.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Maříková
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary