Poradce Zelenského: „Teroristický útok“ na most? Teroristický stát je Rusko

10.10.2022 8:46 | Ze sítí

Putinovo obvinění Ukrajiny ze spáchání „teroristické činu“, jehož se země měla dle něj dopustit provedením útoku na Kerčském mostě spojujícím Rusko s anektovaným Krymem, se setkalo na Ukrajině nechápavých reakcí. „To zní příliš cynicky i na Rusko,“ reagoval na Putinovo obvinění poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak a Kremlu připomenul, že Rusko v noci na neděli útočilo na obytné oblasti v Záporoží a zabilo několik civilistů. „Teroristický stát je zde jen jeden a celý svět ví, kdo to je,“ odpovídá Podoljak do Moskvy.

Poradce Zelenského: „Teroristický útok“ na most? Teroristický stát je Rusko
Foto: Twitter
Popisek: Kerčský most v plamenech

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22139 lidí
Den po detonaci na Kerčském mostě ruský prezident Vladimir Putin poprvé o události promluvil a kromě toho, že z útoku na spojnici ruské pevniny s Ruskem anektovaným ukrajinským poloostrovem obvinil Ukrajinu, prohlásil též, že se jedná o „teroristický čin“.

Přestože je tento most významnou zásobovací trasou ruských jednotek na Ukrajině, a jde tak o objekt, který je důležitou válečnou logistickou tepnou, Putin o vojenském využití Kerčského mostu zcela pomlčel a označil jej za „kritickou civilní infrastrukturu“.

Putin podle BBC na setkání s šéfem ruského Vyšetřovacího výboru Alexandrem Bastrykinem uvedl, že útok na most byl „vymyšlen, proveden a nařízen ukrajinskými speciálními službami“ a jeho cílem bylo zničit tuto „kriticky důležitou součást ruské civilní infrastruktury“.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak na Putinova reagoval s připomenutím Kremlu, že by o terorismus raději neměl hovořit, jelikož během noci ze soboty na neděli Rusko útočilo na civilisty v Záporoží a během ostřelování obytných domů Rusové zabili 13 lidí a desítky dalších – včetně několika dětí – zranili.

„Putin obviňuje Ukrajinu z terorismu? To zní příliš cynicky i na Rusko. Před necelými 24 hodinami Rusové na obytnou oblast v Záporoží vypálily 12 raket, které zabily 13 lidí a více než 50 jich zranily. Teroristický stát je zde jen jeden a celý svět ví, kdo to je,“ vzkázal Podoljak do Moskvy.

Možné stržení mostu na Krym Podoljak ještě v srpnu komentoval se slovy, že bude potřebné, jelikož se jedná o „černou stavbou“. „Vše nezákonné musí být zničeno, vše ukradené musí být vráceno Ukrajině, vše okupované Ruskem musí být vyhnáno,“ navázal pak na svá slova také v sobotu ráno po rozšíření zprávy o výbuchu na mostě a narážel také na to, že jde o jakýsi „začátek“ osvobození ukrajinského poloostrova po několika letech ruské okupace.

Ke zničení Kerčského mostu se však Ukrajina nehlásí. Podoljak po ranních slovech o zničení krymské „černé stavby“ a vlně satiry, která se k události v Ruskem napadené zemi ke zničení klíčového mostu šířila, v sobotu odpoledne v komentáři, kde úvodem upozornil, že již nejde o vtip, ale vážné zamyšlení pozastavil na tím, kdo skutečně za výbuchem stojí.

„Teď vážně. FSB/Vágnerovci se snaží zlikvidovat vedení ministerstva obrany/velitelství. Před personálními změnami je FSB v kleštích – propásla Putinův výbuch mostu. Ministerstvo obrany nyní může obvinit FSB z budoucí ztráty Jihu. Není teď zřejmé, kdo výbuch provedl? Ten kamion přijel z Ruska,“ spekuloval nad tím, že může jít o součást mocenských sporů uvnitř Ruska, jelikož výbuch strategicky důležité stavby vrhá dosti špatný stín na schopnosti ruských orgánů ochránit podobné stavby.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Obrovské štěstí Petra Pavla.“ Generál vyhrál. A v TV padla hrozba

14:51 „Obrovské štěstí Petra Pavla.“ Generál vyhrál. A v TV padla hrozba

Velmi rychle po začátku sčítání hlasů se do čela druhého kola prezidentské volby dostal Petr Pavel. …