Poradce Zelenského: „Teroristický útok“ na most? Teroristický stát je Rusko

10.10.2022 8:46 | Ze sítí

Putinovo obvinění Ukrajiny ze spáchání „teroristické činu“, jehož se země měla dle něj dopustit provedením útoku na Kerčském mostě spojujícím Rusko s anektovaným Krymem, se setkalo na Ukrajině nechápavých reakcí. „To zní příliš cynicky i na Rusko,“ reagoval na Putinovo obvinění poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak a Kremlu připomenul, že Rusko v noci na neděli útočilo na obytné oblasti v Záporoží a zabilo několik civilistů. „Teroristický stát je zde jen jeden a celý svět ví, kdo to je,“ odpovídá Podoljak do Moskvy.

Poradce Zelenského: „Teroristický útok“ na most? Teroristický stát je Rusko
Foto: Twitter
Popisek: Kerčský most v plamenech

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22151 lidí
Den po detonaci na Kerčském mostě ruský prezident Vladimir Putin poprvé o události promluvil a kromě toho, že z útoku na spojnici ruské pevniny s Ruskem anektovaným ukrajinským poloostrovem obvinil Ukrajinu, prohlásil též, že se jedná o „teroristický čin“.

Přestože je tento most významnou zásobovací trasou ruských jednotek na Ukrajině, a jde tak o objekt, který je důležitou válečnou logistickou tepnou, Putin o vojenském využití Kerčského mostu zcela pomlčel a označil jej za „kritickou civilní infrastrukturu“.

Putin podle BBC na setkání s šéfem ruského Vyšetřovacího výboru Alexandrem Bastrykinem uvedl, že útok na most byl „vymyšlen, proveden a nařízen ukrajinskými speciálními službami“ a jeho cílem bylo zničit tuto „kriticky důležitou součást ruské civilní infrastruktury“.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak na Putinova reagoval s připomenutím Kremlu, že by o terorismus raději neměl hovořit, jelikož během noci ze soboty na neděli Rusko útočilo na civilisty v Záporoží a během ostřelování obytných domů Rusové zabili 13 lidí a desítky dalších – včetně několika dětí – zranili.

„Putin obviňuje Ukrajinu z terorismu? To zní příliš cynicky i na Rusko. Před necelými 24 hodinami Rusové na obytnou oblast v Záporoží vypálily 12 raket, které zabily 13 lidí a více než 50 jich zranily. Teroristický stát je zde jen jeden a celý svět ví, kdo to je,“ vzkázal Podoljak do Moskvy.

Možné stržení mostu na Krym Podoljak ještě v srpnu komentoval se slovy, že bude potřebné, jelikož se jedná o „černou stavbou“. „Vše nezákonné musí být zničeno, vše ukradené musí být vráceno Ukrajině, vše okupované Ruskem musí být vyhnáno,“ navázal pak na svá slova také v sobotu ráno po rozšíření zprávy o výbuchu na mostě a narážel také na to, že jde o jakýsi „začátek“ osvobození ukrajinského poloostrova po několika letech ruské okupace.

Ke zničení Kerčského mostu se však Ukrajina nehlásí. Podoljak po ranních slovech o zničení krymské „černé stavby“ a vlně satiry, která se k události v Ruskem napadené zemi ke zničení klíčového mostu šířila, v sobotu odpoledne v komentáři, kde úvodem upozornil, že již nejde o vtip, ale vážné zamyšlení pozastavil na tím, kdo skutečně za výbuchem stojí.

„Teď vážně. FSB/Vágnerovci se snaží zlikvidovat vedení ministerstva obrany/velitelství. Před personálními změnami je FSB v kleštích – propásla Putinův výbuch mostu. Ministerstvo obrany nyní může obvinit FSB z budoucí ztráty Jihu. Není teď zřejmé, kdo výbuch provedl? Ten kamion přijel z Ruska,“ spekuloval nad tím, že může jít o součást mocenských sporů uvnitř Ruska, jelikož výbuch strategicky důležité stavby vrhá dosti špatný stín na schopnosti ruských orgánů ochránit podobné stavby.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …