Poradkyně amerického ministra zahraničí se sešla s kubánskými disidenty

24.01.2015 10:44

Poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová se včera sešla na Kubě s několika místními disidenty, aby tak zdůraznila důležitost, jakou Spojené státy přikládají otázce lidských práv v rámci jednání o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi.

Poradkyně amerického ministra zahraničí se sešla s kubánskými disidenty
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres
reklama

Podle agentury Reuters setkání Jacobsonové, která je třetím dnem v Havaně, znepokojilo kubánské představitele, podle nichž by normalizace styků neměla být doprovázena údajným vměšováním USA do vnitřních kubánských záležitostí.

"Není pochyb, že lidská práva zůstávají středobodem naší politiky, a je rozhodující, abychom mohli jak hovořit o lidských právech veřejně, tak přímo s kubánskou vládou," namítla nicméně Jacobsonová před novináři poté, co s disidenty měla pracovní snídani.

"To je samozřejmě součástí toho, o čem mluvíme, když říkáme, že se zásadně neshodujeme s kubánskou vládou, když hovoříme o demokracii a lidských právech," dodala.

Kuba je připravena jednat

Jacobsonová je nejvyšším americkým představitelem na Kubě po zhruba 40 letech. Její návštěva se uskutečňuje poté, co prezident Barack Obama začal oživovat americko-kubánské vztahy, které byly poznamenány nepřátelstvím od nástupu kubánských komunistů k moci v roce 1959.

Obama změnu přístupu ke Kubě zdůvodnil tím, že dosavadní konfrontační politika nepřinesla z amerického pohledu kýžené výsledky a je podle něj překonaná. Obama také oznámil, že Spojené státy znovu otevřou na Kubě velvyslanectví. Kubánský vůdce Raúl Castro po historickém prosincovém telefonátu s Obamou prohlásil, že Kuba je připravena s USA o normalizaci jednat.

Návštěva Jacobsonové zatím ale nepřinesla například dohodu o tom, kdy by se ambasády znovu otevřely.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…