Poslance čeká další kolo jednání. Kupříkladu o vývozu a dovozu výbušnin

18.04.2023 6:30 | Zprávy

Poslanci by se dnes měli opět zbývat například zrušením zákona o zemědělských skladních listech a přeměnou nynější příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na stejnojmenný státní podnik. Na programu schůze jsou i další předlohy ve druhém čtení, v němž mohou zákonodárci podávat pozměňovací návrhy.

Poslance čeká další kolo jednání. Kupříkladu o vývozu a dovozu výbušnin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Jde třeba o novelu, která upravuje zejména vyměřování místních poplatků. Lázeňská města by podle ní mohla vybírat pobytový poplatek i v případě lázeňské péče, která je plně hrazená ze zdravotního pojištění včetně platby za ubytování.

Zemědělské skladní listy jsou cennými papíry, které představují vlastnické a zástavní právo ke zboží uskladněnému ve veřejných skladech. Držitelé by mohli listy ručit za bankovní úvěry, postupem času ale podle zdůvodnění návrhu na jejich zrušení pozbyly smysl. Cílem přeměny ŘSD je účinnější prověrka finančních toků státem a také větší konkurenceschopnost na trhu práce, aby bylo možné zajistit co nejlepší odborníky.

V případě novely o místních poplatcích neuspěla skupina koaličních poslanců v rozpočtovém výboru s pozměňovacím návrhem na razantnější zvýšení horní hranice poplatku, který mohou obce vybírat od obyvatel za komunální odpad. Úpravu by mohla znovu uplatnit ve druhém čtení, aby o ní později hlasovalo sněmovní plénum.

Ve stejné fázi projednávání je v dolní komoře také například zjednodušení úředních podmínek pro dovoz a vývoz výbušnin a uzákonění pravomoci pro Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva k hodnocení výbušných látek a předmětů na základě evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí. Poslanci by mohli posunout do závěrečného schvalování i novelu, podle níž by ministerstva a další úřady i vlastníci technické infrastruktury ze zákona spolupracovali na zpřístupňování prostorových dat třech desítek oblastí, která slouží také pro evropský geoportál.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

10:40 „Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

Naštěstí neúspěšný atentát na republikánského prezidentského kandidáta dál hýbe Spojenými státy. FBI…