Poslance čeká jednání o úpravě autorského zákona z pera senátora Valenty

27.01.2019 11:23

Poslanecká sněmovna by měla příští týden schvalovat jedinou předlohu. Jinak by se poslanci měli věnovat zejména zákonům ve druhém čtení, v němž mohou předkládat pozměňovací návrhy. Patří k nim sporná pirátská novela, podle níž by energetická společnost ČEZ přišla o výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru, a nová pravidla pro soudní znalce a tlumočníky. Schůze dolní parlamentní komory pokračuje od úterního odpoledne. Zprávu přinesla ČTK.

Poslance čeká jednání o úpravě autorského zákona z pera senátora Valenty
Foto: JK
Popisek: Senátor Ivo Valenta
reklama

Ve sněmovním finále zbyl pro příští týden jen návrh zákona, podle kterého budou muset úřady a veřejné instituce přizpůsobit své internetové stránky tak, aby byly přístupnější lidem se zdravotním postižením nebo seniorům. Schvalování je podle nynější podoby programu zařazeno na pátek. V úterý by se měla dolní parlamentní komora zabývat v úvodním kole první fází zavádění elektronické neschopenky.

Poslanci by se případně mohli příští týden vypořádat se senátními úpravami autorské novely. Ve verzi horní komory by osvobodila od poplatků veřejně přístupné provozovny, v nichž například reprodukovaná hudba tvoří pouze kulisu a není předmětem podnikání. Umělci s tím nesouhlasí, přijetí návrhu podle nich mimo jiné naruší princip vlastnických práv.

Do závěrečného schvalování by se mohl po druhém čtení v příštím týdnu dostat návrh na zřízení Národní sportovní agentury, která podle poslanecké novely ANO a ČSSD převezme od ministerstva školství celou sportovní agendu včetně rozdělování peněz. Poslanci by se mohli zabývat také například vypuštěním velkoobchodu ze zákona, který omezuje prodejní dobu o vybraných svátcích. Hospodářský výbor schválení novely poslanců ANO a ODS doporučil. S podporou výboru by Sněmovna mohla poslat do finále také poslanecký návrh ANO a Pirátů, jenž snižuje na dvě pětiny mzdu placených zastupitelů obcí a krajů, kteří jsou zároveň členy Parlamentu nebo vlády.

Ve druhém čtení jsou také například návrhy komunistických poslanců a poslanců ČSSD na zavedení náhradního, respektive zálohovaného výživného. Předpokládají, že za neplatiče alimentů by výživné na děti hradil za určitých okolností stát. Zda předlohy Sněmovna skutečně projedná, ale není jisté. Poslanci dosud nemají stanoviska garančního sociálního výboru, který debatu o návrzích přerušil už loni v září. Obdobně je na tom také předloha KSČM o zrušení zákazu dodávek zařízení českých firem do íránské jaderné elektrárny v Búšehru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

15:02 Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

V Poslanecké sněmovně se dnes poslaneckého mandátu vzdal veterán politického boje v ČR, předseda pos…