Poslance zaměstná růst důchodů i alkohol u vodáků a cyklistů

07.07.2019 9:14

Sněmovna bude na nadcházející schůzi schvalovat například vyšší než zákonný růst důchodů v příštím roce a zavedení elektronických dálničních známek místo nynějších papírových. Poslanci by se také měli vypořádat s předlohami, které jim vrátil Senát a které nestihli probrat na minulé schůzi. Do závěrečného kola by mohli poslat mimo jiné novelu, která snižuje pokutu za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkracuje lhůtu pro převod telefonního čísla.

Poslance zaměstná růst důchodů i alkohol u vodáků a cyklistů
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Červencová schůze dolní komory Parlamentu začne v úterý odpoledne. Bude týdenní, potrvá tedy do pátku. Následně začnou sněmovní prázdniny, další řádná schůze poslanců je plánována na září.

Hned v úvodu nadcházející schůze by měli složit poslanecký slib Ondřej Babka (ANO) a Petr Bendl (ODS). V dolní komoře nahradí Radku Maxovou (ANO) a Veroniku Vrecionovou (ODS), kterým tento týden začal mandát europoslankyň, čímž ztratily mandát v české Sněmovně.

Sněmovna bude příští týden rozhodovat například o tom, zda mírnou toleranci alkoholu u vodáků rozšíří na návrh senátorů i na cyklisty, a o zavírání některých obchodů o vybraných svátcích. Zatímco poslanci chtějí ze zákona o regulaci prodejní doby vyjmout velkoobchod, horní komora navrhla zavírání obchodů zrušit úplně.

Opětovně, po senátním vetu, Sněmovna posoudí nová pravidla pro znalce a pro soudní tlumočníky a překladatele. Senát zamítl také novelu, která krátí na dvě pětiny odměny placených obecních funkcionářů, kteří jsou zároveň členy Parlamentu.

V úvodním kole by měli poslanci projednat mimo jiné vládní návrh na zvýšení základního rodičovského příspěvku o 80.000 korun na 300.000 korun. Vyšší rodičovskou by měli podle předlohy dostávat od ledna rodiče novorozenců i dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek zrovna pobírat. V prvním čtení je také třeba vládní daňový balíček, který od ledna mimo jiné zvyšuje asi o desetinu spotřební daně z cigaret a tabáku, o 13 procent spotřební daň z lihu a také daň z některých hazardních her.

V návrhu programu schůze je rovněž druhé kolo volby zástupce veřejného ochránce práv, do něhož postoupili právnička Markéta Selucká a Stanislav Křeček, kterému skončilo funkční období zástupce ombudsmanky v dubnu. Poslanci budou vybírat také dva členy Rady České tiskové kanceláře. V této volbě vzbudil pozornost kandidát SPD, činovník Akce D.O.S.T. Michal Semín. Do druhého kola spolu s ním postoupili nominanti ANO David Soukup, ODS Tomáš Mrázek a Pirátů a KDU-ČSL Josef Šlerka.

Důchodovou novelou by měla vzrůst průměrná penze příští rok o 900 korun, tedy o 180 až 200 korun nad zákonnou valorizaci. Částka by se podle předlohy připočítala k procentní výměře každého důchodu. Neklesla by tedy zásluhovost penzí. Příspěvek zatíží příští rok státní rozpočet podle odhadů sedmi miliardami korun.

U návrhu na zavedení elektronických dálničních známek vzbudil pozornost pozměňovací návrh poslance ANO Martina Kolovratníka, jenž by kabinetu umožnil zdražit roční kupon z nynějších 1500 korun až na 2000 korun. Hospodářský výbor se poslancově úpravě postavil záporně a dolní komora ji patrně neschválí.

Návrh programu schůze čítá pět desítek bodů. Je pravděpodobné, že se všemi se poslanci vypořádat nestihnou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…