Poslanci chtějí zakázat paramilitární ozbrojené skupiny

12.12.2019 17:08

Zakládání a organizování paramilitárních ozbrojených skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů možná zakáže zákon. Navrhla jej skupina poslanců ze všech sněmovních stran. Předloha by ale také zavedla dobrovolné kurzy střelecké přípravy, uvedla ČTK.

Poslanci chtějí zakázat paramilitární ozbrojené skupiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně
reklama

Účastníci kurzu by spadali do zálohy k zajištění bezpečnosti a obrany státu.

Zákaz paramilitárních ozbrojených skupin by zahrnoval podle předlohy i jejich vyzbrojování a účast v nich. Za porušení zákona by hrozila pokuta až 200 000 korun a zákaz nakládání se zbraněmi. „Činnost takových uskupení je neslučitelná s demokratickou podstatou České republiky coby právního státu,“ napsali autoři v důvodové zprávě.

Do záloh státu by kromě účastníků programu střelecké přípravy patřily zbraně, s nimiž cvičili. „Způsob využití této stanovené zálohy se bude odvíjet od konkrétní situace a podle toho se též bude řídit příslušným zákonem,“ stojí ve zdůvodnění. Návrh zákona by zavedl rovněž zvláštní povolení pro nakládání se zbraní určité kategorie.

Předloha podle hlavního předkladatele Jiřího Maška (ANO) bezprostředně nesouvisí se začleněním evropské směrnice omezující držení zbraní do českého právního řádu. „Nadstavbový zákon řeší mimo jiné střelecký výcvik v souvislosti s možným využitím pro obranu státu a zajištění vnitřní bezpečnosti. Implementaci bude řešit komplexní novela, na které intenzivně pracujeme,“ řekl ČTK.

Směrnice EU zakazuje některé poloautomatické zbraně nebo zásobníky. Česko ji napadlo u Soudního dvora Evropské unie jako diskriminační, soud žalobu zamítl.

Návrh zákona dále výslovně umožní nosit příslušníkům ozbrojených bezpečnostních sborů a strážníkům služební zbraň i v době mimo službu. Budou moci používat také svou soukromou zbraň.

Předlohu, kterou podepsal také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…