Poslanci chtějí zjednodušit jednání sněmovny, aby neprošly nechtěné návrhy

04.07.2014 7:40

Poslanci se rozhodli omezit prostor pro lobbisty. Ve sněmovně zavádějí opatření, která mají zabránit tomu, že zákonodárci v důsledku nevědí, o čem hlasují a v minulosti tak mohli nepozorovaně projít nechtěné změny navrhovaných zákonů. Podle MF Dnes prodlužují lhůtu mezi druhým a třetím čtením a garanční výbor bude dopředu analyzovat dopady změn.

Poslanci chtějí zjednodušit jednání sněmovny, aby neprošly nechtěné návrhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Březnové zasedání poslanecké sněmovny

Dosavadní praxe ve sněmovně je údajně výhodná pro lobbisty. Mezi takzvaným druhým čtením, kde se k zákonům navrhují změny, a třetím čtením, kdy se definitivně schvalují, jsou pouhé tři dny. Ne všichni poslanci jsou prý schopni v tak krátké lhůtě prostudovat příslušné materiály a rozeznat tak úmyslně propašované návrhy zájmových skupin.

MF Dnes zjistila, že parlamentní strany se shodují na poměrně jednoduchém receptu. Plánují prodloužit lhůtu mezi druhým a závěrečným čtením a zároveň jim nově vzniklý garanční výbor dopředu analyzuje a popíše dopady navrhovaných změn.

Poslanci budou vědět, o čem hlasují

Tím se prý dosáhne i zkvalitnění zákonů. Poslanci by už měli jasně vědět, o čem hlasují a lobbisté budou mít zúžený prostor. MF Dnes uvádí příklad z minulosti, kdy v roce 2005 byl nečekaně schválen návrh poslankyně Ivy Šedivé (ČSSD), který zajistil vyšší podporu solárním elektrárnám. Deník pozměňovací návrh cituje: „Kdo je pro pozměňovací návrh C1 ve variantě č. 3, kdy v paragrafu 6 odstavec 4 se číslo 90 nahrazuje číslem 95?“

Takový návrh by měl být po chystaných změnách jednacího řádu a vzniku garančního výboru už všem zcela srozumitelný, protože garanční výbor dopředu, a ne těsně před hlasováním, bude mít analýzu dopadů všech navrhovaných změn.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…