Poslanci rázně odmítli nápad, aby prezident směl navrhovat zákony. Zeman je bude těžko chodit obhajovat do Sněmovny, posmíval se Pirát Michálek

18. 10. 2019 8:32

Prezident Miloš Zeman chce posílit pravomoci hlavy státu. Po poslancích chce, aby mu umožnili navrhovat zákony. Zákonodárci zatím s takovou změnou v Ústavě ČR nesouhlasí, informuje server Echo24.cz.

Poslanci rázně odmítli nápad, aby prezident směl navrhovat zákony. Zeman je bude těžko chodit obhajovat do Sněmovny, posmíval se Pirát Michálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

V současné době má prezident možnost předkládat návrhy neformálně přes některé poslance nebo přes vládu. O nápadu, že by prezident mohl mít zákonodárnou iniciativu a mohl by předkládat návrhy zákonů, hovořil Zeman při schůzce se sociálnědemokratickou poslankyní Kateřinou Valachovou, podle které prezident argumentoval tím, že tuto pravomoc měli prezidenti v minulosti, a jeho zájem je podpořený z hlediska historie naší Ústavy.

Podporu Zeman našel zatím u části poslanců, hlavně z řad KSČM a SPD. Podle některých zástupců opozice je však takový návrh nesystémový, zvlášť v českém parlamentním systému. „Rozhodně se nechceme do této praxe vracet,“ uvedl pro Echo24 Marek Benda (ODS) s tím, že by se neměly posilovat prezidentské pravomoci a směřovat k jinému ústavnímu uspořádání.

Ani předseda KDU-ČSL nevidí důvod rozšiřovat možnosti legislativní iniciativy. „Místo prezidenta je na konci legislativního procesu, kdy zákony podepisuje,“ zdůraznil.

Pirátská strana by podmínila rozšíření pravomocí tím, že by prezident musel chodit obhajovat své zákony do Sněmovny a také se účastnit interpelací. „Už teď pan prezident chodí do Sněmovny zřídka, tak by zde asi těžko obhajoval zákony,“ poukázal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Podle člena komise pro Ústavu Jana Farského prezident už dnes vstupuje do legislativního procesu, kdy například opakovaně podpořil zákon o prokazování majetku.

Změnu projednají obě komory Parlamentu ve výborech během listopadu. V případě, že by se návrh dostal na stůl zákonodárcům, musel by získat podporu kvalifikované většiny, tedy minimálně 120 poslanců a tří pětin přítomných senátorů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

22:04 Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po …