Poslanci schválili za velkých zmatků protikuřácký zákon. Totální zákaz kouření v restauracích a barech

09.12.2016 12:00

Poslanci dnes schvalovali téměř dvě hodiny v závěrečném čtení takzvaný protikuřácký zákon. Předloha má zavést od konce května příštího roku zejména úplný zákaz kouření v restauracích a dalších pohostinských zařízeních kromě elektronických cigaret. Na poslanecké stoly ale k tomu přistálo mnoho pozměňovacích návrhů, v nichž se však poslanci nedokázali vyznat. Nad nepořádkem se pozastavoval zejména předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Řídící schůze Jaroslava Pokorná Jermanová dokonce musela na deset minut přerušit hlasování, aby si poslanci udělali v "papírech" jasno. Nakonec se všemi změnami prokousali a normu jako celek přijali.

Poslanci schválili za velkých zmatků protikuřácký zákon. Totální zákaz kouření v restauracích a barech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cedule zákazu kouření v metru
reklama

Za normu dnes ve Sněmovně orodoval nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). „Trošku se mi klepe hlas,“ sdělil Ludvík poslancům, pro něhož to bylo první vystoupení v roli předkladatele vládní normy v dolní komoře. Zákon „zdědil“ po svém předchůdci Svatopluku Němečkovi.

Ludvík ve svém proslovu zmínil hlavně zvýšení ochrany zdraví, zejména pokud jde o děti a mladistvé, jimž návykové látky způsobují velké škody na zdraví. „Je to zákon, který obecně zvyšuje ochranu před škodami způsobenými návykovými látkami. A prioritní je v tomto ohledu zvýšení ochrany veřejného zdraví, zejména, a to zdůrazňuji, pokud jde o děti a mladistvé,“ řekl a na poslance apeloval, aby byl zákon přijat, neboť máme vysoký počet dětí, které kouří a požívají alkoholické nápoje. „Proto vás prosím, mysleme především na děti, mysleme na budoucnost a od toho tady asi všichni sedíme,“ zmínil.

„V zájmu jednotného stanoviska v rámci koalice podporuji kromě legislativně technických změn pouze jediný pozměňovací návrh, a to vypuštění pravidla, že prodejce alkoholických nápojů musí mít v sortimentu alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější nabízený alkoholický nápoj stejného objemu,“ řekl dále ministr. Takzvaný protikuřácký zákon totiž předpokládal v tomto restrikce pro restauratéry, kteří by tuto povinnost nedodržovali. Změnu požadoval Radek Vondráček (ANO). S tím nakonec Sněmovna souhlasila.

V debatě vystoupil jako jediný poslanec Jan Klán z KSČM. Podle Klána norma nebude mít ten efekt, s nímž se počítá, tedy že se ruku v ruce se zákonem sníží šmahem počet kuřáků v ČR. Podle něj by stálo za zvážení – když už státu jde o snížení počtu kuřáků – že se zakáže dovoz a výroba a distribuce tabákových výrobků. Úplně. „Ale to stát neudělá, neboť z toho má mnoho miliard!“ zdůraznil k tomu Klán.

„Já nemám problém s úplným zákazem kouření!“ ubezpečil ale Klán s tím, že se podobná regulace zákazu kouření v restauracích míjí účinkem. Zákazy totiž budou podle něj stejně obcházeny. Navrhl proto, aby restaurace nad šedesát či osmdesát metrů čtverečních dostaly na výběr, zda budou kuřácké, či nekuřácké. Jeho návrhy ale nakonec neprošly.

Zákon už mohl být schválen letos v květnu, ale původní znění normy dolní komora nepřijala poté, co poslanci v dílčím hlasování podpořili úpravu Marka Bendy (ODS), která připouštěla zřízení tzv. kuřáren. K přijetí tehdy chybělo jen osm hlasů. Pro normu tehdy nehlasovala anebo se hlasování zdržela řada poslanců hnutí ANO.

Možnost zřizovat v podnicích kuřárny ale Sněmovna tentokrát na doporučení zdravotnického výboru nepodpořila.

Na stůl poslancům k normě přistálo mnoho pozměňovacích návrhů a při jejich hlasování mnohdy nikdo nevěděl, co obsahují. Nad nepořádkem se pozastavoval zejména předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Řídící schůze Jaroslava Pokorná Jermanová nakonec musela na deset minut přerušit hlasování, aby si poslanci udělali jasno.

„Pan zpravodaj není připraven lépe nežli v květnu, anebo neví, o čem že to hlasujeme,“ poznamenal za pultíkem kriticky Stanjura po pauze na konto Jaroslava Krákory z ČSSD, který podle něj má mít jako první coby zpravodaj jasno v tom, o čem poslanci vlastně hlasují. Řídicí schůze Jan Bartošek (KDU-ČSL) jej ale poučil o tom, že mají mít jasno v „papírech“ především jednotliví poslanci a vedení jejich klubu, neboť o pozměňovacích návrzích se jednalo ve výborech. Zpravodaj tak nemá podle něj povinnost vyjasňovat obsah „pozměňováků“.

„O kterém návrhu teď budeme hlasovat? O stavebních prostorách? O tom jsme již hlasovali! Tohle je něco úplně jiného. Říkáte to úplně jinak a poslanci mohou být zmateni!“ pohoršoval se ale uprostřed hlasování opět Stanjura.

„Máte pravdu, spletl jsem se, asi jsem již unaven,“ zareagoval na výtku Krákora, který kvůli zdravotní indispozici seděl na místě zpravodaje, nestál tak za debatním pultíkem.

„Znovu upozorňuji, že jednací řád neukládá zpravodaji říkat, o čem jsou jednotlivé body,“ zopakoval vzápětí řídící schůze Jan Bartošek.

O pozměňovacích návrzích pak Sněmovna hlasovala skoro dvě hodiny, nakonec ale s normou jako celkem souhlasila. Pro hlasovalo 118 poslanců, proti bylo 23.

Možnost zřizovat v restauracích kuřárny bez obsluhy Sněmovnou tentokrát neprošlo. Stejně dopadla i úprava o zákazu kouření v automobilech, pokud v nich cestují i děti. Výjimku ale naopak získaly vodní dýmky a kouřit se bude moci i v restauračních zahrádkách. V pohostinstvích budou moci lidé používat elektronické cigarety. Pro e-cigarety mají ale jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické. Kuřáci z nich tedy nebudou moci inhalovat třeba v nemocnicích, ve školách, v nákupních centrech kromě vymezených míst, v prostředcích veřejné dopravy, v zábavních zařízeních, ve sportovních halách a na dětských hřištích. Nyní si mohou hostinští zvolit, zda chtějí mít kuřáckou, nebo nekuřáckou provozovnu. Mohou v ní mít i oddělené prostory pro obě skupiny zákazníků.

Předloha omezí i alkohol, například - na rozdíl od cigaret - se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Restrikce ohledně alkoholu ale nebudou tak přísné, jak předpokládal původní návrh zákona, který Sněmovna v květnu neschválila.

Prodejci nebudou moci nabízet alkohol na akcích určených převážně pro děti, při sportovních akcích budou ale moci mít v sortimentu vedle výčepního piva i víno. Zákaz bude platit pro dopravní prostředky kromě dálkových a zájezdových spojů. Alkohol bude naopak povolen při takzvaných nostalgických nebo historických jízdách a při jízdách na objednávku

Norma nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…