Poslanec ČSSD navrhuje snížit spotřební daň z piva

14.09.2011 10:23

Spotřební sazba daně z piva by měla klesnout zpět na úroveň platnou do konce roku 2009. Navrhl to poslanec ČSSD Ladislav Skopal v novele zákona o spotřebních daních, kterou předložil sněmovně.

Poslanec ČSSD navrhuje snížit spotřební daň z piva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Vrácení daně na původní úroveň označuje poslanec Skopal za klíčové pro rozvoj pivovarnictví. Snížení by podle něj mělo přinést stabilizaci výroby piva a v konečném důsledku vyšší výběry daně. "Snížení spotřební daně z piva s sebou přinese i oživení pivovarnického průmyslu a navazujících odvětví," argumentuje v důvodové zprávě.

Český svaz pivovarů a sladoven minulý týden uvedl, že se zvýšení daně odrazilo v poklesu spotřeby tuzemského piva. Místo očekávaných 1,3 miliardy korun vybral stát podle svazu navíc 345 milionů korun.

"Ministerstvo financí situaci ohledně výběru spotřebních daní pečlivě monitoruje a analyzuje. My sami snížení sazby spotřební daně navrhovat nebudeme, ale respektujeme právo každého poslance takový návrh předložit," řekl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Největší pijáci piva. Po Češích Irové

Skopal argumentuje také tím, že i po navrhovaném snížení bude daň nižší než v sousedním Německu. Základní sazba daně za hektolitr by podle jeho návrhu měla klesnout ze současných 32 korun za 24 korun za hektolitr. Snížit se mají i sazby pro malé nezávislé pivovary, které jsou odstupňovány podle jejich výstavu.

Členské pivovary svazu vyrobily loni 15,7 milionu hektolitrů piva, což bylo o 7,9 procenta méně než v roce 2009. Přestože v Česku již několik let klesá spotřeba piva, zůstávají Češi největšími pijáky pěnivého moku na světě. Loňský průměr na hlavu a rok dosahoval 134 litrů, což stále Čechy řadí na první místo před druhé Iry.

Čtěte:

Vyšší daň na pivo státu tolik nepomohla. Pivovary ničí. Kalousek neustoupí

Jedno pivo nebo cigarety? Za to o dávky nepřijdete

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

18:52 Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

Populární filmař Jan Hřebejk ťal do odmítačů očkování. Přišel vskutku s originálními příměry. Prý je…