Poslanec Velebný: Finančním zprostředkovatelům nestačí ani právo první noci u korýtka

24.06.2015 12:40

Návrh sociálně demokratického poslance Ladislava Šincla na regulaci provizí finančních poradců vyvolává množství vášní. Dokonce hrozilo, že kvůli němu dojde k vážné koaliční roztržce poté, co šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš odmítl odměny makléřů státním zásahem snížit. Následně přišel s vlastním návrhem regulace, který pro změnu sociální demokraté považují za nedůsledný a neřešící hlavní problém – přepojišťování klientů.

Poslanec Velebný: Finančním zprostředkovatelům nestačí ani právo první noci u korýtka
Foto: ČSSD
Popisek: Poslanec Ladislav Velebný

Podle lidovců by bylo nejlepším řešením sporný zákon stáhnout a vést znovu debatu v koalici a na vládě. KDU-ČSL tím chce uklidnit spor mezi Babišem a Šinclem. V nastalém politickém zmatku se ale ztrácí hlavní otázka, totiž proč je vlastně potřeba regulace provizí a proč v tomto případě nestačí trh. Je to také častá otázka našich čtenářů na diskusních fórech. Proto jsme připravili vysvětlení toho, proč jsou sociální demokraté a někteří další přesvědčeni o nutnosti regulace.

Hlavním argumentem přitom je, že podle kritiků současného stavu nefunguje tržní prostředí ve vztahu mezi pojišťovnou a klientem, ale ve vztahu mezi pojišťovnou a finančním poradcem. Proč tomu tak je?

Poslanec ČSSD Ladislav Velebný, který se ve sporu o regulaci silně angažuje, říká: „Jde o perverzní systém. Když nyní pojišťovna připraví životní rezervotvorné pojištění velmi výhodné pro klienta, není možné ho doprovodit takovým návrhem provize pro poradce, aby bylo zajímavé i pro něj. Poradce tedy raději prodá mizerný produkt, ze kterého má ale 200 procent roční platby, než aby se zabýval nějakým pojištěním, u kterého by dostal třeba platbu za devět měsíců. Takže výsledkem je, že celá ta armáda 30 nebo 40 tisíc poradců působících v naší zemi se snaží několika milionům lidí prodávat co nejhorší produkt, ze kterého ale mají tito tak zvaní poradci největší zisk.“ O perverzitě systému hovoří i další lidé s tím, že bez zásahu zvenčí není z této situace východisko.

Specialista na životní kapitálové pojištění, který nechtěl být v této souvislosti uveden, tvrdí: „Stejně jako není možné, aby žena byla zároveň těhotná a zároveň těhotná nebyla, tak neumí nikdo postavit takové pojištění, které se bude dobře prodávat a přitom nabídne klientovi maximum. Týž specialista zároveň dodává, že situace je naprosto absurdní, protože podle jeho názoru je kvalita finančních poradců většinou dost nízká a jsou vycvičeni pouze k tomu, aby prodali určité typy produktů. „Ve skutečnosti nemají o finančnictví a o osobních financích ani ponětí. A my se s nimi musíme bavit, protože jinak bychom prodali desetinu nebo možná třetinu toho, co prodáváme nyní,“ vysvětluje.

Z výše řečeného tedy plyne, že pojišťovna (nebo jiná společnost nabízející finanční produkty) musí primárně uspokojit požadavky finančních zprostředkovatelů na jejich výdělek, teprve potom přemýšlí o tom, co nabídnout klientovi. Poslanec Velebný ale velmi rozhořčeně říká: „Ani toto právo první noci u korýtka těm lidem nestačí.“

Podobně se vyjádřil již dříve v rozhovoru pro Parlamentní listy: „V této zemí je několik desítek tisíc lidí, kteří se živí jako finanční poradci. Ti si jen za posledních šest let mezi sebe rozdělili více než 40 miliard na provizích a to pozor: Jenom na případech, kde přemluvili klienta, aby vypověděl starou pojistku a založil si novou. Těch 40 miliard vytáhli poradci a prodejci právě z kapes těch lidí, které takto přemluvili, nikdo jiný to totiž zaplatit nemohl. Velmi jednoduše pro příklad. Kdyby těch poradců bylo 40 000, tak za těch zmíněných šest let připadl každému z nich jeden milion korun na naprosto zbytečně vyplacených provizích. Tu sice formálně platí pojišťovna, ale ve skutečnosti jí hradí klient.“

Většina ekonomů o problému hovoří klidnějšími slovy, ale převládá představa, že nějaká regulace je potřebná. To ostatně připouštějí i samotní finanční poradci, kteří také vidí, že doba neustálých žní končí. Tak se vyjádřil i Jiří Šindelář, jinak předseda představenstva a výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství. On a jeho lidé samozřejmě regulaci provizí jednoznačně odmítají a chtějí raději jiné varianty. V tomto směru podporují makléři a prodejci pojistek návrhy z ministerstva financí, které přišly po zveřejnění pozměňovacích návrhů Ladislava Šincla.

A proč se tedy nedomluví pojišťovny mezi sebou a nezatlačí na prodejce? Zde je odpověď naprosto jednoduchá: Pokud by to udělaly, šlo by o takzvanou kartelovou dohodu a hrozily by jim stomilionové pokuty.  Tím se bludný kruh provizí uzavírá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

MUDr. Ladislav Václavec byl položen dotaz

Zdraví máme jen jedno

Pane senátore, hlasoval jste pro senátní novelu zaměstnávání zahraničních zubařů u nás. Tito studenti medicíny, možná lékaři mají pracovat pod dohledem českého l=kaře, který asi podle vás nemá co na práci a tak bude dohlížet. Bez řádně ukončené zkoušky z českého jazyka a slevovat z náročnosti aproba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Katastrofální porážka Ukrajiny, když NATO nepošle vojáky. Už to píšou natvrdo

7:42 Katastrofální porážka Ukrajiny, když NATO nepošle vojáky. Už to píšou natvrdo

Americký ministr obrany Lloyd Austin má za to, že Ukrajinci teď stojí před novou nelehkou etapou vál…