Poslanec za KSČM: Jsem zvědav, jak naší politice prospějí Babišovy manažerské schopnosti

12.12.2013 11:21

Při svém hodnocení Andreje Babiše vychází z vlastního poznání. Josef Vondrášek (KSČM) třicet let pracoval ve fabrice a soukromé obchodně-výrobní firmě, pět let byl ředitelem Agrostroje v Rožmitále pod Třemšínem. Nyní je již čtvrté volební období starostou a v říjnu také úspěšně kandidoval do sněmovny. Volebním výsledkem je však zklamán a současná koaliční jednání považuje za zvláštní. Svěřil se ale také se svými vlastními prioritami a řeč byla i o předvolebních slibech KSČM, z nichž strana nesleví a bude se je snažit prosadit i z opozičních lavic, a to včetně otázky církevních restitucí.

Poslanec za KSČM: Jsem zvědav, jak naší politice prospějí Babišovy manažerské schopnosti
Foto: archiv starosty
Popisek: poslanec a starosta Rožmitálu pod Třebešínem Ing. Josef Vondrášek (KSČM)

Co říkáte na působení pana Babiše a jeho rychlý nástup do nejvyšší politiky? Nepovažujete u Andreje Babiše za nebezpečné za nebezpečné propojení jeho byznysu s politikou a vlastnictvím řady významných médií?

Rychlý vzestup pana Babiše není náhodný. Pan Babiš na tom dlouhodobě pracoval, objížděl okresní města, setkával se s občany a velice kriticky se vyjadřoval k představitelům politické moci (navštívil jsem jeho vystoupení v Písku) a to se vždy lidem líbí. Navíc ho podpořila velká armáda jeho zaměstnanců s rodinnými příslušníky.

Těžko říci, zda jeho byznys a vlastnictví médií může být pro naši současnou politiku nebezpečím. Spíš jsem zvědav, jak naší politice prospějí jeho manažerské schopnosti a jak jimi chce tu politickou bídu povznést na evropskou úroveň. Vycházím z vlastního poznání. Třicet let jsem pracoval ve fabrice a soukromé obchodně-výrobní firmě, pět let jsem byl ředitelem Agrostroje v Rožmitále pod Třemšínem. Teď už si šestnáctý rok, coby starosta krásného podbrdského města, denně povzdechnu – zlatá fabrika. Tam má všechno svůj řád, hierarchii, disciplínu, pokoru, kolektivismus atd. Veřejná a státní správa je proti tomu pelmel, umění možného. Takové poznání Babišovci teprve nasávají.

Co říkáte na podporu komunistů pro zrušení takzvaného lustračního zákona? Nevnímáte nyní rušení lustrací jako naprosto účelové?

Zrušení lustračního zákona mají komunisté roky ve svém programu, proto tento úkon podporují i dnes. Lustrační zákon, čtvrt století od společenské změny, je k ničemu. Pokud si lidé ve svobodných volbách někoho zvolí, lze předpokládat, že si prověří jeho minulost a volí ho takového, jaký je. Proč by to měl regulovat ještě nějaký zákon?

Pokud se vláda vytvoří, chce mít šéf vítězné ČSSD Bohuslav Sobotka ministry, kteří prezidentovi moc nevoní, jako je Lubomír Zaorálek nebo Jiří Dienstbier. A spekuluje se, zda je vůbec jmenuje. Myslíte si, že by měl prezident respektovat výběr členů vlády jím jmenovaného premiéra?

Prezident by měl respektovat všechny osoby, které mu jím jmenovaný premiér navrhne. Jinak by to byla prezidentská lustrace.

I vy jste úspěšně kandidoval za KSČM do sněmovny. Jste spokojen s výsledkem voleb? A prozradíte nám vaše osobní priority?

S výsledkem voleb moc spokojen nejsem. Voliči hledají nějakou jinou cestu, než volbu politických stran, a to asi nikde v Evropě není. Už samotná neúčast více než 40 % oprávněných voličů je alarmující. Ze zúčastněných hodilo 45 % svůj hlas do neznáma. Demokracie je krásné stádium ve vývoji lidské společnosti, pokud by fungovala bez rozdílu pro všechny, ale účast ve volbách by měla být povinná.

Jak byste zhodnotil probíhající koaliční jednání? Nemrzí vás, že s vámi nikdo o žádné zásadní spolupráci nejedná? Stále totiž probíhá jednání především v linii ČSSD - ANO - KDU-ČSL. A domníváte se, že z této spolupráce vznikne stabilní a konstruktivní vláda?

Koaliční jednání je zvláštní. Vše projednají dva subjekty, pak přizvou třetí subjekt a tak stále dokola. Těžko vznikne konstruktivní vláda, natož stabilní.

Jak se vyjádřil předseda Filip pro naše stránky, nadále ale zůstává optimista a věří, že bude možné, abyste i z opozičních lavic mohli realizovat část programu. Můžete více přiblížit tu část, jež je pro KSČM stěžejní? Z jakých priorit neustoupíte a budete se je snažit prosadit?

Sdílím názor našeho předsedy V. Filipa, že i jako opozice jsme schopni realizovat náš program. Co ale řešit dříve? Tristní stav školství, kdy už čtvrt století zabíjíme učňovské obory? Bezednou díru, kterou se stalo naše zdravotnictví a obrana? Stav dříve tak vyspělého zemědělství, jehož nedostatečnou produkci stále více řešíme dražším a dražším dovozem? Propad kurzu koruny se teprve projeví v plné síle a nejen v dovozu zemědělských produktů. Všechny naše priority zůstávají prioritními.

Komunisté již mnohokrát uváděli, jak chtějí řešit církevní restituce. Jak velkého spojence v tomto směru vidíte v ČSSD? Neobáváte se, že od svých záměrů couvne a zbude tak jen na KSČM, aby se pokusila protlačit své zájmy? A pokud by se uskutečnilo referendum, co by jeho výsledek na již účinném zákoně a platných smlouvách mezi státem a církvemi změnil? Právník Zdeněk Koudelka je totiž přesvědčen, že majetková práva nelze referendem rušit, jde o nátlak na církve, jenž má donutit změnit restituce dohodou.

Referendum mělo být dříve, než začali pracovat zákonodárci na zákonu o církevních restitucích. Asi to bylo bráno tak, že by takový zákon na základě demokratického postupu nikdy nevznikl. Referenda, dle mého názoru, moc nezmění, ale znát názor veřejnosti k této problematice nebude na škodu. Osobně si myslím, že „zakopaný pes“ je v soupisu vydávaného majetku a hlavně v ocenění náhrad. To je třeba dopodrobna prověřit a zabezpečit, aby ceny pro církev nebyly násobkem cen pro ostatní občany. Pokud jde o ČSSD i hnutí ANO, jsem zvědav, jak odolají požadavku velmi minoritního partnera KDU-ČSL.

Jste také starosta. Jak byste tak chtěl využít mandát poslance ve prospěch města či regionu? Co je nejpalčivějším problémem, který Vás trápí?

Nejpalčivějším problémem menších obcí jsou finanční prostředky. Stále máme rozbité místní komunikace, nedořešené nakládání s odpady, stagnují příspěvky města na provoz škol, nejsme připraveni na bezdomovce, zdaleka nevyřešená je vodofikace a odkanalizování odlehlejších částí obce apod. Bez peněz se z těchto nedostatků nedostaneme. Hodně by se vyřešilo navýšením rozpočtového určení daní pro obce do 5 tis. obyvatel alespoň o 2 000 Kč/občana/rok.

A chtěl byste v započaté práci starosty pokračovat i v příštím roce a obhájit tak příští rok váš mandát? Vidíte v kumulace funkce poslance a starosty výhody, či naopak?

Jsem přesvědčen, že kumulaci funkcí starosty a poslance lze zvládnout. Vše bude určitě časově náročné, přesto bych chtěl ve starostování v Rožmitále pod Třemšínem pokračovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

13:12 Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

Evropská komise podle europoslance TOP 09 Luďka Niedermayera přišla na to, jak se zbavit závislosti …