Poslední kapka. Covid: Spekulace o novém nařízení. A výhrůžka

22. 11. 2020 21:57

Veterinární lékař Jiří Žák se ohradil proti tomu, aby ti, kteří odmítnou očkování proti covidu-19, čelili omezením. „Totalitní šílenost,“ hodnotí plán, aby možnost snadnějšího cestování připadala jen očkovaným. O covidovém vakcinačním pasu přitom zamýšlí Evropská unie a hovořil o něm i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Epidemiolog Roman Prymula pak dokonce nastínil, že by bez roušky mohli chodit jen očkovaní lidé. „Konečný signál pro osobní aktivitu směřující ke svrhnutí vlády naší země,“ varuje Žák Babišův kabinet před limitací lidí, kteří se odmítnou očkovat vakcínou vyvíjenou v řádu měsíců. Podporu Žákovi již vyjádřila právnička Zuzana Candigliota, která proti omezením svobody v rámci koronavirové epidemie bojuje.

Poslední kapka. Covid: Spekulace o novém nařízení. A výhrůžka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula
reklama

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12035 lidí
„Je totalitní (ne totální, ale totalitní) šílenost, pokud někdo navrhuje, aby lidé, kteří nepodstoupí očkování proti koronaviru, byli omezeni na svých základních svobodách na rozdíl od těch, kteří očkování mít budou,“ nesouhlasí Žák s tím, aby bylo snadnější překonávání hranic v rámci Evropské unie podmíněno očkováním proti koronaviru.

O variantě již pro server iDNES.cz hovořil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula a shodl se na tom se svým nástupcem Janem Blatným (za ANO). „Pokud se bude jezdit do zahraničí na průkaz, který řekne: já jsem byl očkován a mohu jet kamkoliv a nemusím prokazovat, že jsem byl testovaný, nebo že budu smět chodit bez roušky, to je podle mne velká motivace. A myslím si, že, řekněme v červnu, si to najednou lidé rozmyslí a budou po očkování volat. Pak možná nebude dostatek vakcíny,“ řekl Prymula.

Podle Blatného má očkovací průkaz cestování usnadnit. „Já jako řada z vás si pamatuji dobu, kdy se čekalo na hranicích, tehdy ještě s ostnatými dráty, a přejet hranice bylo něco, co si řada z nás neuměla vůbec představit. Teď je to všechno jinak a tato věc i v současné složité epidemiologické situaci by měla zjednodušit lidem cestování. Nic víc, nic míň,“ tvrdí.

Výhody pro očkované vnímá jakožto „uhlazený systém, jak se vyhnout nařízení povinného očkování“: „Z epidemiologického hlediska to sice zní krásně a dost možná i logicky. Ale z hlediska základních občanských svobod a práv je to nepřípustná nehoráznost, která absolutně nevyvažuje očekávaný přínos.“

Systém pokládá za obdobu povinného očkování, jelikož se lidé budou muset podle něho očkovat, pokud budou chtít žít „nějaký normálnější život“.

„A já fakt věřil tomu, že tohle jsou jen ty tolik kritizované praktiky někde v Číně či Severní Koreji. Ale mýlil jsem se. Spousta onemocnění ve světě je mnohem smrtelnějších než koronavirus a očkování proti těmto nemocem povinné není, když někam cestujete,“ komentuje zamýšlený covidový očkovací průkaz.

Fotogalerie: - Koronavirová děkovačka na ČVUT

Prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory ...
Maska vyrobená na ČVUT
Obě organizace mají dlouhodobě dobré vztahy
Následně se začaly předávat děkovné diplomy jednol...
Také maska vyrobená na ČVUT
ČISOK vybral pro ČVUT částku přesahující 600 000 k...

Znemožnění lehkého vycestování neočkovaným má pro něho být konečným signálem: „Nezlobte se na mě, ale jestli tohle opravdu vstoupí v platnost, tak pro mě tohle bude konečný signál pro osobní aktivitu směřující ke svrhnutí vlády naší země. V takovéto hnusné a zvrácené totalitě já žít opravdu odmítám,“ obořil se.

A připojil: „Abych se prokazoval nějakým zvláštním pasem nebo čipem, že nejsem ‚státní hrozba‘ a mám na epidemii ‚vládní názor‘, a ne jiný názor, fakt ne! Rovnou můžeme na kabátech nosit hvězdy s označením, ne?“

Dodal, že kdyby byl koronavirus „takový mor zasluhující tak drastická opatření všech našich životů“, tak by podle něho „každý z nás už znal někoho v sousedství, kdo už na koronavirus zemřel“.

Fotogalerie: - Rouškolidé

Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...

„Kdo se pro pocit dočasné bezpečnosti vzdá vlastní svobody, ten si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečnost. Kdo chce ale mít ten pocit bezpečí a chce vakcinaci podstoupit, ať ji podstoupí, ale ať nejsou omezeni ti, kteří se očkovat nechtějí,“ dodává s připomínkou, že běžně se standardní vakcíny testují léta, a ne pár měsíců.

S Žákem souhlasí i právnička Zuzana Candigliota, která se angažuje proti koronavirovým restrikcím. „Výstižně řečeno. Je skvělé, že tyto názory proti plánům na vnucování covidího očkování zaznívají od respektovaných, vzdělaných a důvěryhodných lidí, což se nedá nic z toho absolutně říct o té vládnoucí partičce,“ hodnotí Žákův příspěvek právnička, která kupříkladu vybídla majitele zavřených prodejen či restrikcemi postižené živnostníky, aby se na ni obrátili v bezplatné právní pomoci, jež má vést k podání žaloby na zrušení zákazu prodeje v malých obchodech.

Ve středu chce kabinet mít dokončený plán, podle něhož se bude v Česku proti koronaviru nového typu očkovat.

Plány na očkování řeší i EU. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek uvedla, že unijní země mají rozhodnout, kteří jejich obyvatelé by měli jako první dostat vakcíny. Ty hodlá Brusel distribuovat všem státům najednou. První vakcíny by mohly být schválené v polovině prosince.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bidenovi babochlapi na olympiádě. Jeden den si zazávodí s muži, druhý se ženami, těší se politolog Bok

16:53 Bidenovi babochlapi na olympiádě. Jeden den si zazávodí s muži, druhý se ženami, těší se politolog Bok

VHLED MICHALA BOKA Paní Bidenová snad ani nestihla vybalit všechny kufry v Bílém domě a její manžel …