Pospíšil: Že by post v čele VSZ byl pouze dočasnou funkcí, byla jedna z variant

05.07.2012 19:44

V případě návrhu novely zákona o Vrchním státním zastupitelství (VSZ) se zatím jedná jen ve věcném záměru. Není tedy jasné, jestli se vrchní státních zastupitelství zruší, či ne. Pospíšil uvedl, že byla vždy jedna z variant to, že post v čele VSZ byl pouze dočasnou funkcí.

Pospíšil: Že by post v čele VSZ byl pouze dočasnou funkcí, byla jedna z variant
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Uvedl to v rozhovoru pro Českou pozici. Minulý týden návrh zákona o státním zastupitelství schválil i protikorupční vládní výbor Karolíny Peake (LIDEM) a v horizontu dvou týdnů by měl jít na vládu.

Podle Pospíšila jde v případě novely zákona o státním zastupitelství o věcný záměr návrhu zákona. Nejsou v něm tak konkrétní paragrafy, jako například to, jestli je v novele ošetřena otázka zániku vrchních státních zastupitelství.

 „Kdyby tato myšlenka ve věcném záměru prošla, tak bychom začali řešit, jak to technicky udělat,“ říká Pospíšil v rozhovoru pro Českou pozici. Rovněž sdělil, že je to právě tady, kde byla poprvé nastolena myšlenka, jestli se vrchní státních zastupitelství zrušit, či ne. Státní zástupci by tak přešli na nejvyšší a krajská státní zastupitelství.

Odvolaný Pospíšil dále přiznal to, že byla vždy jedna z variant to, že post v čele VSZ byl pouze dočasnou funkcí. Záviselo by pak na dohodě s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, zdali by v případě zrušení tohoto zastupitelství státní zástupci přešli do speciálního protikorupčního týmu. Nepočítalo se prý s automatickým přechodem lidí z VSZ do „speciálu“.

„Podle věcného záměru tam měli chodit státní zástupci pouze na stáž a na předem omezené období. Měli být vybíráni dle svých pracovních výsledků a odborných kvalit, a nikoli proto, že by to ukládal zákon,“ míní Pospíšil v rozhovoru.

Dále se Pospíšil nepřiklání k teorii nějakého politického triku, jenž by spočíval v tom, že nový ministr spravedlnosti by možná Lenku Bradáčovou do funkce šéfky VSZ přece jen jmenoval. Mohl by tak udělat proto, že VSZ bude zakrátko zrušeno. Vrátila by se tak zpět do Ústí nad Labem, kde pracuje nyní.

„Pokud by se paní Bradáčová stala vrchní státní zástupkyní a úspěšně dovedla do konce existenci VSZ, a případně vyřešila a dotáhla do fáze obžaloby i kauzy, které tam jsou, tak je obtížně představitelné, že by skončila na úrovni kraje,“ říká Pospíšil v rozhovoru. Mohla by pak působit v nějaké funkci na nejvyšším státním zastupitelství.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ubožák. Znemožňuje se před smrtí. „Chvilkaři“ dali najevo, jak vidí Karla Gotta. Je to síla

17:21 Ubožák. Znemožňuje se před smrtí. „Chvilkaři“ dali najevo, jak vidí Karla Gotta. Je to síla

Přání od prezidenta zpěváku Karlu Gottovi vzbudilo mimo jiné i menší rozruch v Milionu chvilek pro d…