Pošta funguje jak za starého Rakouska a daňový poplatník solí a solí... Všichni to vidí, ale politici nemají odvahu to změnit, píše ekonomka Šichtařová

09.03.2019 15:10

Ekonomka Markéta Šichtařová dospěla k závěru, se kterým pravděpodobně nebude spokojeno velmi mnoho občanů. Ani politici. Jde o Českou poštu.

Pošta funguje jak za starého Rakouska a daňový poplatník solí a solí... Všichni to vidí, ale politici nemají odvahu to změnit, píše ekonomka Šichtařová
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

Markéta Šichtařová se na blogu iDNES.cz zamyslela nad dalším osudem České pošty. Dospěla k závěru, že podnik, který dodnes funguje podle pravidel přijatých v dobách Rakouska-Uherska, prostě nemůže fungovat. Buď se musí radikálně změnit nebo je odsouzena k definitivnímu zániku.

„Špatně je asi nastavení pošty jako firmy. Vlastně je s podivem, že tu máme od Rakouska-Uherska firmu, která funguje víceméně stále stejně. Dlouhodobě mi přitom chodí dopisů stále méně a méně. A naopak mi chodí stále víc e-mailů. Papírový dopis je už překonaný podobně jako telegram. Jen tu chybí odvaha přiznat si to,“ zdůraznila dáma.

Naproti tomu počty posílaných balíků rostou, takže jejich doručování může být lákavým byznysem. Zvlášť, když lidé celé dny čekávají na konkrétní balík, berou si kvůli tomu třeba i dovolenou a pak místo zvonícího pošťáka najdou v poštovní schránce lístek o tom, že se adresáta nepodařilo zastihnout. V takovou chvíli se v občanovi vařívá krev a přivítal by vskutku spolehlivé doručování. Proti je zde prostor pro služby firem jako jsou Zásilkovna a jim podobných.

Čtenáře poté upozornila, že udržovat pobočky České pošty i v té nejmenší obci ekonomicky nedává smysl. Představa, že pošťáci zavítají do absolutně každé uličky, je už neudržitelná. Politici by měli najít odvahu to říci lidem. A vedení České pošty bude muset najít odvahu se změnit.

„Představa, že budou všude jezdit pošťáci, je překonaná. Svět bude mnohem víc digitální. Už se testují pro doručování zásilek drony, to je ale komplikované. Nikoli technicky, spíš legislativně. Samořiditelné drony by potřebovaly něco jako řízení letového provozu, zvláštní koridory letu a podobně. Další možností jsou samořiditelná vozítka či roboti, kteří přijedou až k vašemu mobilu. I to už se začíná ve světě rozjíždět. Pošta se tedy bude MUSET změnit. Otázka není, zda to přijde. Otázkou je, zda tuhle změnu chceme neustále dotovat a stejně si přitom na poštu stěžovat. Politici vše zpolitizují, nic nevyřeší a daňový poplatník bude dál solit. Zdražování pošty se bude neustále vracet jako bumerang. Ne, řešení není v poště. Řešení je v politicích, kteří budou muset přiznat, že si už víc nemůžeme dovolit mít poštu u každé kůlny,“ uzavřela ekonomka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…