Potopili rubl záměrně Američané? Nesmysl, kroutí hlavou ekonom. Něco takového prý na finančních trzích vůbec nejde

20.12.2014 8:57

Podle drtivé většiny odborníků a dokonce i dle názoru ruského prezidenta Putina jsou za pádem rublu hlavně snížené ceny ropy, vliv sankcí a také to, že Rusko neposílilo vlastní výrobu a neodřízlo se od závislosti na vývozu surovin. Objevují se však i spekulativní názory, podle kterých je pokles ruské měny umělý a je zaviněn Američany. Aby zachránili svůj dolar.

Potopili rubl záměrně Američané? Nesmysl, kroutí hlavou ekonom. Něco takového prý na finančních trzích vůbec nejde
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

Podle ekonoma Pavla Kohouta je to však nesmysl. „Jsou to úvahy někoho, kdo vůbec nerozumí tomu, jak to funguje na finančních trzích. A pád dolaru vůbec není na pořadu dne," vysvětlil ParlamentnímListům.cz.

S tvrzením o americkém vlivu na poklesu ruské měny přišel v textu pro ParlamentníListy.cz analytik Jan Cambell. Podle něj jsou výkyvy rublu vyvolávány uměle, a to americkou kolonou působící na měnové burze v Moskvě. Devalvací rublu se prý totiž Američané snaží zabránit krachu vlastní měny. Zároveň upozorňuje, že v posledních měsících se spekuluje, že Ruská federace hodlá skupovat zlato od svých producentů, a tím je podporovat. Což je krok, který údajně s nelibostí sledují USA. Analytik míní, že kdyby k tomuto opatření ruská administrativa opravdu sáhla, dostal by se americký dolar do kouta, ze kterého by neměl šanci uniknout.

Tyto názory se zalíbily i předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi, který na ně upozornil ve středečních Událostech, komentářích v ČT. „Myslím, že Vladimir Putin současný vážný otřes v důsledku měnové krize ustojí. Protože má za sebou 48násobné zvýšení zásob zlata. Koupil 60 procent zlata ze všeho, které se v roce 2014 nakupovalo. Usiluje o zlatý standard, o zlatý rubl, který by byl směnitelný a byl by jinou rezervní měnou světa. Nezapomeňte, že USA natiskly 1,1 bilionu dolarů, aby mohly zaplatit vlastní úředníky. Rusko zlato nakoupilo, narozdíl od USA, které jen tisknou peníze, jež nejsou ničím podložené," dodal Filip.

Putin stupňuje napětí, což je sebepoškozující

Ekonom Pavel Kohout si myslí stejně jako drtivá většina jeho kolegů, že za poklesem rublu jsou snížené ceny ropy, vliv sankcí a nedostatečná ruská výroba. „Ještě bych k tomu dodal, že Putinova politika je jiná, než trhy čekají. Je na ně příliš konfrontační. Kdyby je chtěl zklidnit, tak řekne, že žádné další akce (jako na Ukrajině) v jiných zemích, třeba v Pobaltí, nebudou následovat. Ale to neudělal. Pořád stupňuje napětí. Což je věc sebepoškozující," vysvětlil ParlamentnimListům.cz. „Nacionalistickou kartu, na kterou v poslední době vsadil, vnímá patrně většina ruské veřejnosti pozitivně, ale zbytek světa krajně negativně," upozornil.

Vyjádřil se i ke spekulacím Jana Cambella. „To jsou úvahy někoho, kdo vůbec nerozumí tomu, jak to funguje ve financích a na finančních trzích," okomentoval. „Pád dolaru vůbec není na pořadu dne. Zlato dneska není měnový kov. Je to několik procent v aktivech centrálních bank. Nemá v podstatě žádnou měnovou hodnotu," zdůraznil Kohout ParlamentnímListům.cz.

Porazit Rusko znamená posílit Čínu

„Na spekulace o tom, že Amerika chce zničit Rusko, odpovídám - proboha, co by z toho Amerika měla," řekl. Pokud by Západ chtěl, mohl by Rusko podle něj srazit na kolena. „Je ale otázka, zda by to měl chtít," uvedl ve svém textu Co to obnáší porazit Rusko a pokračoval: „Kdyby se Rusko ocitlo v ruinách jako v roce 1991, mocenské vakuum by vyplnila Čína, která potřebuje suroviny a životní prostor. Číňané by mohli za výprodejovou cenu koupit území a zdroje, o nichž se jim ani nesnilo. Naopak Západ by získal jako rivala impérium, které by sahalo od Petrohradu po Hongkong a které by se jen vysmívalo západním hodnotám: svobodě projevu, demokracii a lidským právům," napsal ekonom Pavel Kohout. 

Na svém blogu na iDnes.cz vypráví příběh o krachu ruské měny ekonomka Markéta Šichtařová - aneb Jak se dějiny stále opakují. Podobný krach totiž rubl zažil už v roce 1998, kdy Rusko zbankrotovalo. „Nacházíme se o 16 let později. Obchodní válka a sankce paralyzují zahraniční obchod Ruska. Co čert nechtěl, shodou okolností klesá i cena ropy. Svět se totiž bojí nedostatečné poptávky. Jenomže na nízké příjmy z ropy není ruský státní rozpočet stavěný. Ruské akcie se propadají, rubl také. Ruská centrální banka se ho snaží hájit, ale marně," konstatovala v něm.

Rusko může do roka zbankrotovat

Paralela s rokem 1998 je podle ní zřejmá. „Ruský akciový index jen za úterý poklesl o 12 procent, největší ruská banka o 19,9 procenta a Aeroflot o 21 procent. Otřásá se logicky i trh dluhopisů. Bude-li stávající rozvrat na trhu ruských stávajících dluhopisů trvat déle, Rusko musí zbankrotovat. Protože by nebylo schopno za tak vysoké úroky financovat svůj chod," upozornila. „Rusko se sice může ještě nějakým zázrakem otřepat, ale riziko bankrotu do roka je vysoké," domnívala se Markéta Šichtařová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…