Pověste si už konečně ve Vatikánu na oltář Lenina! Kláře Samkové po udání na „hnědnutí“ církve pod Dukou došla trpělivost

12.2.2018 8:49 odp.

Skupina českých katolíků vyzvala dopisem papeže Františka, aby neprodlužoval mandát současnému pražskému arcibiskupovi kardinálu Dominiku Dukovi a jmenoval někoho nového. Kardinál Duka letos oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Tato iniciativa, žalující na pražského primase, ovšem jiné rozčílila. Například advokátku Kláru Samkovou.

Pověste si už konečně ve Vatikánu na oltář Lenina! Kláře Samkové po udání na „hnědnutí“ církve pod Dukou došla trpělivost
Foto: archiv
Popisek: Klára Samková

V dopise kritizují zejména údajné „hnědnutí“ katolické církve pod vedením kardinála Dominika Duky. Signatáři chtějí obsah dopisu zveřejnit až ve středu, která je popeleční, a má to být symbolický vzkaz kardinálovi. Od deseti hodin chtějí tito lidé „pořádat happening“ přímo kardinálu Dukovi pod okny na Hradčanském náměstí. Přesto na webu Novinky.cz dostali prostor už dopředu.

„Dopis v tuto chvíli, aniž byl veřejný, podepsalo 100 laiků a byl poštou odeslán do Vatikánu. Máme také podporu některých kněží,“ uvedl Jan Bierhanzl, jeden z iniciátorů podpisové akce. Ten uvedl, že není důležité, kdo po Dukovi arcibiskupskou funkci převezme, že hlavní je, aby to nebyl on.

Některé věřící tato nátlaková akce pobouřila. Například i známou advokátku Kláru Samkovou, která se vyjádřila na Facebooku.

„Mandát... Bože Kriste milosrdný, arcibiskup má ‚mandát‘... Eslipa má taky tu imunitu...,“ reaguje na Facebooku Klára Samková, česká advokátka, a dodává, že asi není důležité, kdo bude „po něm“, hlavně aby to nebyl on. „Takže kdokoliv kromě Zemana a nyní kdokoliv kromě Duky,“ pokračuje dále Samková. Podle jejích slov se tady rozmáhají trnavské móresy. „Jo a ještě, náš arcibiskup hnědne? Tak jestli jo, tak žádám zdvořile, ať adekvátně k tomu se sv. Petrovi na hlavní oltář pověsí Leninův portrét. Protože pak to ‚hnědnutí‘ bude adekvátní k ‚rudnutí‘, které se děje ve Vatikánu,“ píše Samková.

Jak dodávají Novinky.cz, kardinál Dominik Duka občas sklízí kritiku zejména od mladších věřících za některé své názory. Často bývá označován také za výrazný příklon k některým politickým činitelům.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…