Povolební úvaha z Ruzyně: David Rath vidí obrovské nebezpečí

05.11.2013 12:03

Svou glosu k předčasným volbám zveřejnil i David Rath. Exposlanec ČSSD z ruzyňské vazební cely píše, že jen potvrdily, co už dávno víme - že česká společnost je rozdělená. „Neexistuje žádná parlamentní většina, ani náznak konsensu. Ledva jsou známy volební výsledky, tak se rozbíhá další rozdělování,“ konstatuje smutně Rath.

Povolební úvaha z Ruzyně: David Rath vidí obrovské nebezpečí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Obžalovaný David Rath
reklama

Topolánkova a Nečasova vláda podle něj spustily řetězovou reakci frustrace a naštvanosti, která ve spojení s tradiční českou závistivostí přerůstá v nenávist a touhu po pomstě. Hysterická média do toho bombardují národ negativními emocemi. „Situace je vážná a bude ještě vážnější. V tuto chvíli není vidět žádná síla či autorita, která by dokázala nahromaděnou negativní energii společnosti převést a směřovat k něčemu pozitivnímu,“ obává se. Není zde prý osobnost, která by dokázala najít mezi lidmi konsensus alespoň na něčem.

Celé zamyšlení Davida Ratha ZDE

Fotogalerie: - Soudní proces s Davidem Rathem

Začalo dlouho očekávané soudní přelíčení s poslanc...
Čekání na eskortu s obžalovaným
David Rath přijíždí do soudní budovy
Novinářský zájem i zájem z řad veřejnosti o proces...
Justiční stráž musela novináře trochu krotit
Obžalovaný David Rath

Po listopadu 1989 byl podle Ratha jednoznačný cíl - co nejkratší cestou do západní Evropy. Nyní tam jsme a nevíme, co dál. Navíc prý naše snaha o západní model připomínala dort pejska a kočičky, takže se při jeho budování i mnohé poztrácelo.

„Kupónovku jsme si vymysleli sami, něco vzali z První republiky, další z Rakouska, něco z USA či Kanady a podobně. Výsledek známe. Místo závist budící pochoutky jíme blivajs a bolí nás z toho celé břicho,“ ohodnotil polistopadový vývoj.

Navíc se prý zapomnělo, že každý lákavý líc má obvykle i svůj rub. „Chceme nízké daně a divíme se, že jsou tu silnice jako tankodromy, ubohé důchody a nízké mzdy,“ všímá si exposlanec. Levice prý svými nápady zase vyhání ze země bohaté a bere lidem chuť zde investovat.

Celá glosa Davida Ratha ZDE

Heslem dneška proto podle Ratha musí být „kompromis“. I za cenu širší koalice, byť před ní Rath v klidnějších časech varoval. Jenže tehdy prý nebyla politická scéna tak roztříštěná, jako je tomu nyní. Základním bodem tohoto konsensu musí být uklidnění společnosti. A dále pak vyjasnění, zda má být zcela nezbytná podpora hospodářského růstu kryta zvýšením daní, nebo státního dluhu.

Je prý dost mimo hledat konsensus na tématech, jako je zákon o úřednících, jak se ČSSD a ANO pokoušely. To lidem nijak nepomůže. „Teď to vypadá, jakoby všichni ztratili schopnost identifikovat zásadní problém společnosti a navrhnout účinné řešení,“ obává se Rath. A varuje, že až to lidem dojde, budou ještě naštvanější. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…