Povstalci propustili další tři ukrajinské vojáky a civilistu

27.12.2014 15:57

Dnes byla na východě Ukrajiny završena výměna zajatců. Proruští separatisté propustili další tři zajaté ukrajinské vojáky a jednoho civilistu. Podle agentury Ukrinform to dnes na Facebooku oznámil náměstek ukrajinského ministra obrany Vasyl Budyk. Vydání této čtveřice by mělo ukončit výměnu zajatců, jejíž hlavní část se uskutečnila už v pátek.

Povstalci propustili další tři ukrajinské vojáky a civilistu
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny

Povstalci při ní podle dnešních údajů ukrajinských médií propustili 146 vojáků, za které dostali 222 svých lidí. Výměna zajatců byla dohodnuta na jednání, kterého se ve středu v Minsku zúčastnili zástupci obou znepřátelených stran.

Budyk poznamenal, že "teroristé" – což je termín Kyjeva pro povstalce – tři vojáky a civilistu dnes propustili bez další reciproční výměny. Vojáci byli podle něj v zajetí 118 dnů a civilista byl povstalci vězněn 103 dny.

Další kolo jednání mělo proběhnout v pátek, ale bylo odloženo

Na Štědrý den se v běloruské metropoli Minsku konalo předběžné jednání kontaktní skupiny tvořené zástupci ukrajinské vlády, separatistů, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Moskvy. Mnoho informací o jeho výsledku se na veřejnost nedostalo, kromě toho, že jednání bylo obtížné a že se podařilo definitivně dojednat výměnu zajatců. Další setkání vyjednávačů se očekávalo v pátek, ale bylo bez upřesnění odloženo.

Klíčovými body rozhovorů je nyní dodržování příměří a stažení těžké výzbroje z frontových linií mimo třicetikilometrovou bezpečnostní zónu. Klid zbraní je v současné době znatelně výrazněji respektován, než tomu bylo ještě před několika týdny, nicméně ojedinělá provokativní střelba se stále někde ozývá. Podle armádních zdrojů tomu tak bylo i v noci na dnešek u doněckého letiště.

Pokud jde o stahování těžkých zbraní, generál Oleksandr Rozmaznin z generálního štábu ukrajinské armády ve čtvrtek sdělil, že začne po 26. prosinci v případě, že bude dodržováno příměří.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zachránila ty migranty. Je hrdinka jako Sir Winton! Vracet je do Libye nemůžeme! Rozumek z uprchlické neziskovky poučoval Zahradila

15:25 Zachránila ty migranty. Je hrdinka jako Sir Winton! Vracet je do Libye nemůžeme! Rozumek z uprchlické neziskovky poučoval Zahradila

Názory na německou kapitánku, která se i přes zákaz vylodila s migranty na Lampeduse se různí. Podle…