Pozor: Západ drcen Ruskem a Čínou zároveň. Vyneseny vážné obavy

26.04.2021 11:12

Server britského deníku Daily Express varuje Spojené státy a EU, že jim hrozí válka na dvou frontách. Na jedné straně s Čínou a na straně druhé s Ruskem. V tuto chvíli to sice vypadá, že se ruské vojenské jednotky vzdálí od ukrajinských hranic, ale to neznamená, že se tam nemohou rychle vrátit. Západ by se prý měl mít velmi na pozoru.

Pozor: Západ drcen Ruskem a Čínou zároveň. Vyneseny vážné obavy
Foto: TOP 09
Popisek: Vítání amerického vojenského konvoje

Britský list Daily Express upozorňuje, že americký prezident Joe Biden a Evropská unie čelí společnému tlaku Ruska a Číny. Případná válka na dvou frontách je přitom podle slov listu „noční můrou všech stratégů“ Západu. Čína posílá rekordní počty stíhaček k ostrovu Tchaj-wan a ruská armáda hromadí své síly u ukrajinských hranic. A to je problém.

Anketa

Byl prezident Zeman k moderátorce Primy Tománkové hrubý?

7%
90%
hlasovalo: 21660 lidí

Ruská strana sice oznámila, že cvičení u ukrajinských hranic úspěšně končí a jednotky se od hranice vzdálí, ale list varuje, že by se tím západní politici neměli nechat ukolébat, protože ruské jednotky se mohou k ukrajinským hranicím relativně rychle vrátit. A to je podle listu také důvod, proč Ukrajina nikdy nebude přizvána, aby se stala členským státem NATO.

Od britských expertů zaznívá, že britská armáda není natolik silná, aby byla schopna udržet otevřenou námořní cestu mezi Evropou a USA a na druhé straně vedla souboje s Čínou, když má zároveň britská armáda na paměti své závazky v Iráku a v Afghánistánu.

Theresa Fallon, zakladatelka Centra pro rusko-evropská asijská studia (CREAS), upozornila, že Rusko a Čína mezi sebou mohou mít řadu sporů, ale jedna věc je spojuje - nechuť k Západu. Z toho důvodu mezi těmito zeměmi existuje cosi jako manželství z rozumu. „Dokonce i manželství z rozumu má děti a čím déle jsou spolu, tím těžší bude oddělit je,“ upozornila zakladatelka centra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…