Pozor, přátelé Saúdové. Už se na vás naštval i prezident Obama

21.03.2016 15:41

Dnešní úvodník deníku The New York Times se věnoval americkému prezidentu Baracku Obamovi. Ten se totiž v nedávném rozhovoru pro The Atlantic ostře pustil do jednoho z největších spojenců USA, Saúdské Arábie. A ti mu to ihned vrátili, což ukazuje na to, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou zdaleka tak pevné, jako kdysi.

Pozor, přátelé Saúdové. Už se na vás naštval i prezident Obama
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

„Velmi zřídka se stane, že by americký prezident veřejně kritizoval spřátelenou vládu.“ Jenže to přesně v nedávné diskusi pro The Atlantic udělal. Bez okolků se opřel do dlouholetého amerického spojence, Saúdské Arábie.

Obama Saúdskou Arábii dlouhodobě vnímá jako „represivní společnost, jejíž striktní intepretace islámu podporuje extremismus“. Zemi popsal jako jednoho z mnoha spojenců, kteří jen zneužívají USA k vlastním válkám a k jejich „omezeným a sektářským cílům“.

V diskusi také uvedl, že by se Saúdové měli více snažit udržet alespoň nějaký základní mír s jejich dlouholetým sousedem a úhlavním nepřítelem, Íránem. Saúdy společně s dalšími sunnitskými režimy osočil mimo jiné z toho, že podporují protiamerické bojůvky.

Celý text zde

To se Saúdům samozřejmě nelíbilo a komentář na sebe nenechal dlouho čekat. Bývalý šéf saúdské rozvědky princ Turki al Faisal hned zkritizoval Obamu, že si neuvědomuje, kolik toho pro USA saúdská vláda učinila. „Faktem však je, že toto desetiletí dlouhé partnerství, které vzniklo ze sdílené antipatie vůči Sovětskému svazu a z americké závislosti na saúdské ropě, je stále křehčí,“ píší The New York Times.

Saúdové se totiž ve strachu z možného mocenského vzestupu šíitského Íránu rozhodli bojkotovat íránskou jadernou dohodu, jsou zapleteni do několika ozbrojených konfliktů, podporovali teroristické skupiny v Sýrii a stojí za válkou v Jemenu, kde bojují proti tamním Hutiům, kteří se těší právě íránské podpoře.

Podle Obamy však „neexistuje zevrubné řešení islamistického terorismu, dokud se islám nevyrovná s moderním světem“. Přičemž zrovna Saúdové, kterým se nyní celý jejich režim bortí pod rukama, „nevykazují vážný zájem o osvícenou obnovu“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…