Pracovali na případu exploze ve Vrběticích. Teď dostali v utajení medaile

13.08.2021 7:55

Policejní prezident Jan Švejdar udělil v červnu v utajení medaile týmu vyšetřovatelů, kteří pracovali na případu explozí vrbětického muničního areálu. Podle zjištění Lidových novin získalo osm policistů vyznamenání za případ, který v tomto roce vyústil až v diplomatickou roztržku mezi Prahou a Moskvou, kdy došlo k vyhoštění více než šedesáti lidí z ruské ambasády v Praze. Policie zatím nechce uvádět podrobnější informace.

Pracovali na případu exploze ve Vrběticích. Teď dostali v utajení medaile
Foto: HZS ČR
Popisek: Požár ve Vrběticích, který předcházel výbuchu

„Co můžeme potvrdit, je fakt, že ve vámi popisovaných souvislostech došlo k udělení odměny policistům,“ uvedl pro noviny Ondřej Moravčík, vedoucí oddělení tisku policejního prezidia. Stejně jako na kázeňská řízení, tak i na odměňování a medaile se prý vztahuje informační embargo.

Podle důvěryhodného zdroje Lidových novin šlo o celou skupinu vyšetřovatelů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Od policejního prezidenta dostali stříbrnou medaili. Jde o zcela nový typ „metálu“, který policejní prezidium hodlá i v budoucnu udílet příkladným policistům.

Z režie detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu vzešla vyšetřovací linie, která ukázala na ruskou stopu. Podle policejních analýz a získaných dat byla do explozí ve Vrběticích zapojena ruská tajná služba GRU. Dva její důstojníci požádali pod falešnými jmény v říjnu 2014 o prohlídku skladů bezprostředně ve dnech před první explozí, při níž zemřeli dva zaměstnanci společnosti Imex Group.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

21:45 „Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

Vláda a odbory se dnes na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání c…