Praha odložila zřízení pozice informačního ombudsmana

07.01.2019 12:47

Praha odložila zavedení funkce informačního ombudsmana, který by vyřizoval žádosti o informace v rámci svobodného přístupu k nim. Záměr radní projednají v následujících týdnech. Na dotaz ČTK to dnes řekl radní Adam Zábranský (Piráti).

Praha odložila zřízení pozice informačního ombudsmana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání zastupitelstva hlavního města. Na programu byl mimo jiné i rozpočet na příští rok

Ombudsmanem se měl stát poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek (1956).

„Paní radní (Hana) Marvanová materiál z jednání stáhla, aby mohl být dopracován. Materiál bude předložen později,“ řekl Zábranský.

Informační ombudsman má být garantem svobodného přístupu k informacím. Svou funkci bude vykonávat na základě dohody o pracovní činnosti, kterou s ním uzavře magistrát. Spolupracovat má nejen s magistrátem, ale i s městskými firmami a organizacemi.

Ze své pozice má ombudsman vyhodnocovat a kontrolovat vyřizování žádostí o poskytnutí informaci. Rovněž bude fungovat jako konzultant výkladu zákona při vyřizování žádostí. Vedení města v souvislosti s tím uloží organizacím zřizovaným městem a firmám, v nichž má podíl, aby s ním spolupracovali a poskytovaly informace.

Kužílek byl v minulosti například poslancem a při sametové revoluci v roce 1989 se angažoval v Občanském fóru. Je spoluautorem zákona o svobodném přístupu k informacím. Loni na podzim kandidoval do pražského zastupitelstva z 28. místa společné kandidátky Spojené síly pro Prahu stran TOP 09 a STAN, ale zastupitelem se nestal.

Zástupci vládnoucí koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu už při povolebních vyjednáváních uvedli, že budou chtít ustavit také pozici takzvaného nočního starosty. Důvodem je hluk v centru města, který způsobují bary a restaurace a rovněž opilí lidé, zejména turisté. Město teď chystá pravidla, která přesně stanoví jeho působnost.

Praha v minulosti měla například ombudsmana pro zeleň, který fungoval ještě za vlády někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Tehdy měl na starosti vyřešit podněty obyvatel týkající se zeleně a úklidu, k tomu byla na magistrátu dokonce zřízena bezplatná telefonní linka. Funkce byla postupem času zrušena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec si nechal zjistit chystanou Klausovu stranu. Pak se s Dienstbierem smáli, kdo je tu čučkař

14:54 Moravec si nechal zjistit chystanou Klausovu stranu. Pak se s Dienstbierem smáli, kdo je tu čučkař

Hosty druhé části nedělních Otázek Václava Moravce byli senátor Jiří Dienstbier z ČSSD a poslanci Ra…