Praha řeší ubytování v bytech. Hřib vyrazil na protest, Hana Marvanová vymyslela právní postup

17.02.2020 16:15

Pražská radní Hana Kordová Marvanová a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík se ve veřejnoprávním rozhlase shodli na tom, že ubytovací službu, jako je Airbnb a jim podobné, je třeba regulovat. Portlík varoval, abychom se nevydali slepou uličkou, a Kordová Marvanová navrhla konkrétní krok k regulaci.

Praha řeší ubytování v bytech. Hřib vyrazil na protest, Hana Marvanová vymyslela právní postup
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

V Praze se o víkendu konala akce na protest proti krátkodobému pronajímání bytů přes službu Airbnb. Organizátoři akce si pronajali byt v centru města, jenž patří občanovi Izraele, a pozvali si do něj desítky lidí, aby popsaly své negativní zkušenosti s touto službou. Přišel si je poslechnout i primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Je správné takto využívat byty? Na vlnách Českého rozhlasu o tom debatovali Hana Marvanová zvolená za hnutí STAN do zastupitelstva města a zastupitel, místostarosta Prahy 9 a předseda pražské ODS Tomáš Portlík. Shodli se na tom, že je třeba Airbnb regulovat.

Portlík konstatoval, že je třeba postupovat tak, aby to pomohlo, protože v Amsterdamu sice zkusili Airbnb čelit, ale zjistili, že zákony, které přijali, jsou nevymahatelné. Marvanová se vyjádřila v podobném duchu a prozradila, že už dnes existuje řada pravidel, která musejí pronajímatelé bytů dodržovat, ale v praxi je k tomu často nelze donutit. Zvlášť když zprostředkovatelé těchto služeb fungují především na internetu a právně sídlí v zahraničí.

Portlík upozornil, že se na těchto službách dají vydělat i desítky tisíc eur, ale města či obce z toho mnoho nemají, protože jde o šedou ekonomiku a provozovatelé těchto služeb neodvádějí řádně všechny poplatky. 

Marvanová navrhla konkrétní řešení, které opřela o občanský zákoník, jenž říká, že každý smí svůj byt využívat pouze tak, aby nenarušil práva majitelů ostatních bytů v bytovém domě. „Já bych si to představovala tak, že pokud by někdo chtěl používat svůj byt na něco jiného než na trvalé bydlení, to znamená, že by tam nebydlel sám nebo to nepronajímal dlouhodobě, ale vlastně z toho svého bytu udělal hotel, tak by musel mít souhlas ostatních vlastníků v domě,“ konstatovala.

„To bych jednoznačně podepsal, protože svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého,“ přidal se Portlík. Jedním dechem dodal, že by i v zahraničí měl být vyvíjen tlak na tyto firmy, aby dodržovaly zákony v zemích, ve kterých působí. Navíc je třeba dát si pozor, aby po přijetí nové legislativy nedocházelo k pronájmům bytů načerno.

Marvanová konstatovala, že by navíc zpřísnila i stavební předpisy pro lidi, kteří ze svého bytu udělají hotel.

reklama

autor: mp

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč už nekandidujete?

Bylo to vaše rozhodnutí? Já mám spíš dojem, že proto, že říkáte věci narovinu a ne vždy se vyjadřujete kladně na účet této vlády vás jednoduše odstavili, protože tato vláda jiné názory nepřipouští.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

19:20 Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

Bývalý prezident Miloš Zeman se v úterý po schůzi premiérů zemí visegrádské čtyřky setkal s Robertem…