Prahou kráčí velký průvod. Masaryk symbolicky dovede lid ke svatému Václavu

27.10.2018 13:31

Stovky lidí vyrazily půl hodiny po poledni v sokolském Pochodu pro republiku ke stému výročí založení Československa z pražské Kampy. Míří přes Most Legií a Národní třídu na Václavské náměstí, kam by průvod měl dojít před 14:00, píše ČTK.

Prahou kráčí velký průvod. Masaryk symbolicky dovede lid ke svatému Václavu
Foto: archiv Starkoče
Popisek: Průvod XI. Všesokolského sletu v Praze na Václaváku roku 1948
reklama

V čele jde kapela, která hraje pochodovou hudbu, za ní jdou zástupci České obce sokolské, kteří akci organizují. Dále jede v průvodu vůz, ve kterém sedí herec představující prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. „První prezident symbolicky dovede průvod ke svatému Václavu na Václavské náměstí,“ řekla v úterý novinářům historička sokolského svazu Kateřina Pohlová. Za vozem jdou stovky lidí s českými vlajkami.

Sokolové stáli u zrodu republiky, mnoho jich se vyznamenalo například mezi legionáři, uvedla také Pohlová. Připomněla například tzv. sokolské stráže, které po vzniku republiky střežily sklady potravin, zbrojnice, nádraží nebo průmyslové objekty. „Sokolové hlídali kláštery, zámky, obrazárny, knihovny a archivy, aby nedošlo ke ztrátám na kulturním dědictví a k vývozu vzácných uměleckých předmětů ze země,“ dodala historička. Sokolové navíc podle ní položili základ dnešní Hradní stráži na Pražském hradě.

Na Václavském náměstí ve 14:00 začne koncert, na kterém vystoupí například například Ivan Mládek nebo skupina Slza. Už o hodinu dříve začal koncert na Staroměstském náměstí, kde zahraje třeba Ewa Farna, PSH a Majk Spirit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…