Pravda o cenzuře! Českého právníka zablokoval Facebook... A on se naštval a promluvil

13.08.2019 13:57

Není to dávno, co přátelé ústavního právníka Pavla Hasenkopfa oznámili, že mu byl zablokován facebookový profil. Blokace byla dočasná, nicméně Hasenkopf mezi „digitálně svobodnými“ dlouho nepobyl. Jak píše, byl znovu zablokován. „Vypadá to, že někomu z elfů či cenzorů extrémně vadím,“ tvrdí ústavní právník. A dodává, že když mu kvůli tomu zablokovali i messenger, tak porušují listovní tajemství.

Pravda o cenzuře! Českého právníka zablokoval Facebook... A on se naštval a promluvil
Foto: Repro YouTube ČRo Plus
Popisek: Ústavní právník Pavel Hasenkopf
reklama

„To vypadá, že někomu z elfů či cenzorů extrémně vadím – aby mi někdo zablokoval posílání zpráv přes messenger, to už je síla. Nikomu žádný spam samozřejmě neposílám, messenger používám výhradně k pracovním a soukromým účelům. A zakázaný obsah tam nebyl ani vzdáleně... A i kdyby byl, je to PRIVÁTNÍ korespondence čili Messenger tu porušuje listovní tajemství,“ popisuje Pavel Hasenkopf okolnosti svého zablokování.

Anketa

Podpořili byste zrušení Senátu?

95%
5%
hlasovalo: 12966 lidí
Následně sdílel interview s dokumentaristou Moritzem Riesewieckem, který na Filipínách zkoumal, kde přesně sídlí facebookoví cenzoři. „Je to podobné jako se zpracováním našeho plastového a toxického odpadu – vyvážíme ho z Evropy a Ameriky do nízkonákladových zemí. Pracují tam velmi mladí lidé – kolem dvaceti let – které je snadné zaměstnat, vyždímat a pak propustit a doplnit stav novou várkou zaměstnanců, což by v našich podmínkách nebylo možné. Tito lidé třídí ze sociálních sítí zejména obrázkový odpad. Den co den musejí projít pětadvacet tisíc obrázkových příloh,“ říká Riesewieck v rozhovoru.

Někteří ze zaměstnanců jsou prý až fanatičtí křesťané. „Pokud moderátor obsahu podporuje takový přístup, dochází k tomu, že rozhodnutí, na co nás nechá dívat a na co ne, ovlivňuje velice toxická ideologická směs.“ O psaných příspěvcích se prý rozhoduje jinde. „Podobné firmy podle našich vědomostí působí i v Berlíně a ve Varšavě. Pracují v nich lidé, kteří mluví různými evropskými jazyky.“ Hasenkopf k tomu dodává otázku: „Komupak asi Facebook outsourcoval cenzuru v ČR?“

Do třetice ještě komentoval nabízenou možnost přejít na konkurenční sociální síť ruské provenience VK.com (VKontakte). „Mám s tím problém. Ne že je to ruské nebo se to tak tváří, mám problém s tímhle: jak už předem na VK vědí, jaký profil mám na FB? Ty dvě sítě jsou zjevně propojené – viz červený kroužek.“

Nicméně v komentářích mu bylo připomenuto, že VK.com používá možnost se přihlásit přes Facebook jako mnoho jiných webů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Železný, Moravec, blbec? Covidová bomba na TV Nova: Vážné věci se vyvalily

8:54 Železný, Moravec, blbec? Covidová bomba na TV Nova: Vážné věci se vyvalily

I po omluvě moderátora Petra Suchoně, který dle svých slov příliš emocionálně tlačil na prezidenta Č…