Pozorovatelská mise OBSE označila raketový útok za "bezohledný a hanebný", protože byl záměrně zacílen na obytné čtvrti. „Odsuzuji tento násilný čin a důrazně vyzývám k pečlivému prošetření tohoto incidentu,“ poznamenal šéf zvláštní pozorovatelské mise OBSE na Ukrajině Ertugrul Apakan. Zároveň podle ukrajinské tiskové agentury Ukrinform zmínil, že je zapotřebí okamžitě nastolit příměří. „Obě dvě strany se musí vrátit k jednacímu stolu a plnit mírové dohody podepsané v Minsku,“ apeloval na představitele Kyjeva a proruských separatistů Apakan.
V zasaženém Mariupolu byl včera vyhlášen starostou Jurijem Hotlubejem dvoudenní smutek za oběti raketového útoku, který zasáhl čtvrť Vostočnij. Státní vlajka bude po oba dva dny vlát na půl žerdi. Vedle toho bylo zrušeno konání všech sportovních, hudebních a zábavních akcí. Úřady v Mariupolu obviňují z raketového útoku proruské separatisty. S nadsázkou se dá říci, že o tom nemají jasno ani samotní separatisté. Vůdce povstalců Vitalij Zacharčenko se totiž nejdříve nechal slyšet, že jeho bojovníci zahájili ofenzivu na Mariupol, ale později vše popřel a od raketového útoku na město se distancoval.
Reakce západních politiků však na sebe nenechala dlouho čekat a nezdá se, že by někdo z nich věřil tomu, že za útokem na Mariupol stojí někdo jiný než povstalci. Německý ministr zahraničí Franz-Waler Steinmeier včera v Berlíně v reakci na události v Mariupolu nevyloučil zavedení dalších sankcí proti Rusku. „Je zřejmé, že tento bezprecedentní útok zcela pozměnil stávající situaci a na to je třeba adekvátně reagovat,“ řekl Steinmeier a vyzval politické špičky z Kyjeva a Moskvy, aby zintenzivnily spolupráci v otázce odsunutí těžkého dělostřelectva z nárazníkového pásma. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert zase jménem kancléřky Merkelové vyzval separatisty k zastavení postupu na Mariupol a o spolupráci v této věci požádal i Moskvu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro