Pravice v průšvihu. ODS stagnuje, koalice je navíc velmi nejistá, spočítal expert na průzkumy

6. 9. 2019 22:34

O situaci na pravici píše ve své analýze server Info.cz. Podle něj v současné době nevýrazná ODS pod vedením Petra Fialy stagnuje. Sdružování pravice pro sněmovní volby má tak nejistý výsledek.

Pravice v průšvihu. ODS stagnuje, koalice je navíc velmi nejistá, spočítal expert na průzkumy
Foto: Hans Štembera
Popisek: ODS, ilustrační foto

Dokážou se vůbec liberální a konzervativní strany na pravici spojit? To je otázka, jež má nejistý výsledek. Krajští lídři ODS se totiž podle informací serveru Info.cz staví k podobnému kroku opatrně. 

„Pokud dnes Petr Fiala začíná hledat cestu k ‚drobotině“‘ ve středu politického prostoru a napravo od něj, je to tedy ze všeho nejvíc z nouze ctnost. K tomuto tahu je tlačen nejen bídnými preferencemi ODS, ale také systémovým nastavením české politiky. Jednoduše řečeno: pokud chce nějak čelit nevýhodnému přepočtu hlasů na mandáty pro malé formace a zároveň předejít riziku, které spočívá v propadu hlasů pro strany, jež nepřekročí pět procent hlasů (na čemž by opět vydělaly dominantní síly české politiky, v tomto případě pouze Babiš), je doslova jeho povinností nějak reagovat,“ míní server. 

Takovýto úmysl však těžko dojde k naplnění. Každá ze zúčastněných stran by totiž musela ustoupit v programových otázkách a přišla by o dost míst na kandidátkách. Zároveň je také podle všeho diskutabilní, jak velké ztráty by blok utrpěl. Podle analytika Medianu Jaroslava Horníčka by mohlo jít až o čtvrtinu voličů z prostého součtu. 

„Zároveň je nutné počítat s tím, že se ve srovnání s Andrejem Babišem směrem dovnitř svých stran pohybují v naprosto jiném, v podstatě nesrovnatelném terénu. Babiš svou stranu nejen řídí, nýbrž také vlastní – funguje na principu demokratického centralismu, kde se vůle naplňuje od shora dolů,“ dodává server.  

„Fiala, Rakušan nebo Výborný jsou na tom přesně obráceně: disponují mandátem od členské základny, což mimo jiné znamená, že musejí vycházet vstříc rozličným zájmům a prioritám,“ uzavírá.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plukovník Šlachta promluvil. I o kauze Nagyová. Mnohým se to nebude líbit

8:51 Plukovník Šlachta promluvil. I o kauze Nagyová. Mnohým se to nebude líbit

V pořadu Téma 90 na ČT24 byl hostem bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robe…