Pravicová opozice viní ANO, že se snažilo o politizaci policie

16. 6. 2016 14:17

Ve vládním sporu se hnutí ANO podle občanských demokratů pokusilo o politizaci policie. TOP 09 pokládá za jasné, že ANO vládní koalici neopustí, protože angažmá je pro jejího předsedu Andreje Babiše výhodné. Podle šéfa Starostů a nezávislých (STAN) Petra Gazdíka by vláda měla řešit důležitější věci. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš označil vládní krizi kvůli policejní reformě za pitoreskní.

Pravicová opozice viní ANO, že se snažilo o politizaci policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Představení programu a kandidátů hnutí ANO pro krajské a senátní volby ve Středočeském kraji
reklama

"Nevěřil jsem tomu, že ANO odejde z vlády, protože vládní politika významným způsobem pomáhá Agrofertu ke zvyšování jeho zisků," řekl ČTK předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj šéf ANO Babiš do poslední chvíle vydíral ostatní koaliční partnery. Kalousek se domnívá, že kauza nemá "kladné hrdiny". "Je to prachobyčejný boj o moc, ANO se snažilo nestoudně politicky nabourat do policie víc, než se mu to daří," dodal.

Podle předsedy ODS Petra Fialy převzali ministr vnitra a policejní prezident podepsáním reformy odpovědnost za to, jak reorganizace dopadne. Jaký bude výsledek změny, se podle Fialy teprve ukáže. "Policie nemůže sloužit jedné politické straně či osobě. Pokusy Andreje Babiše o politizaci policie a snaha o její ovládnutí jsou nebezpečné a nepřijatelné," uvedl Fiala.

"Z včerejšího (středečního) tyjátru je mi smutno," řekl ČTK šéf komunistů Vojtěch Filip. Podle něj je podpis ministra vnitra pod reformou policie v jeho pravomoci. "Politické následky ponese jen on," poznamenal. Jeho stranický kolega Dolejš označil dění kolem vládního sporu za pitoreskní. Podle něj potvrzuje, že "manželství ANO a ČSSD" je vynucené. "Jestli se nám tady zviditelnilo, že by politici rádi ovlivňovali činnost policie, tak je to špatně," poznamenal. Podle Dolejše je potřeba respektovat ústavní principy, které se týkají dělby moci a podle kterých je v kompetenci policejního prezidenta reformu policie připravit.

Podle předsedy STAN by vláda měla řešit důležitější věci. "Takřka jasný brexit, uprchlická krize a terorismus. Řešit si k tomu vlastní nesmyslné půtky je hloupé, vláda by se nad tím měla zamyslet," napsal na twitteru Gazdík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…