Premiér Babiš trvá na tom, že audit ještě není konečný, což ale expert na evropské právo rozporuje. „Evropská komise sama potvrdila, že finální je, ovšem v exekutivním smyslu. Příslušná tvrzení se mohou stát předmětem soudního projednávání buď z iniciativy České republiky, anebo, pokud by například Česká republika požadavky EU neplnila, z iniciativy Evropské komise,“ doplnil Tomášek v rozhovoru pro server Info.cz.
Babiš také prohlásil, že Evropská komise nemá právo vykládat české zákony. Podle Tomáška je ale v případě dotací evropské právo nadřazené českému. „Problematika je podrobně upravena evropským unijním právem, které musí české právo respektovat. Je jasně dáno, že osoby s vlivem na rozpočet a dotace se zdrží jakéhokoli jednání, kdy by z důvodu jejich osobního hospodářského zájmu mohl být ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí,“ vysvětlil proděkan Právnické fakulty UK s tím, že Evropská komise může uložit České republice, aby je vymohla zpět třeba i procesní formou podle českého práva.
Tomášek lituje, že komise doporučila, aby se audit nezveřejňoval. „Připomíná mi to dobu mého mládí, kdy jsme se také nesměli seznámit s textem Charty 77, oficiální místa ji odsuzovala a lid obecný si myslel své,“ dodal Tomášek, který by rád věděl, „jakých hanebností se v auditu Evropská komise dopouští“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma