Pražské arcibiskupství už uzavřelo stovky dohod o vydání majetku

27. 8. 2014 17:08

Pražské arcibiskupství má k polovině srpna 221 uzavřených dohod o vydání nemovitého majetku v rámci církevních restitucí. Celkově jde o 3626 parcel o souhrnné výměře 7869 hektarů. Původně arcibiskupství podalo výzvy týkající se třinácti tisíc parcel, tisíce jich tedy ještě zbývají.

Pražské arcibiskupství už uzavřelo stovky dohod o vydání majetku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto
reklama

Pražské arcibiskupství podalo do konce loňského roku 657 výzev včetně 33 žádostí o movitý majetek. Podle slov vedoucího restitučního oddělení Pražského arcibiskupství Petra Vyskočila bylo v zákonem dané lhůtě půl roku vyřízeno deset výzev.

Mezi nejznámějšími žádostmi, které arcibiskupství podalo, jsou ty o objekty na Pražském hradě. Měla by je ale vyřešit speciální dohoda s Kanceláří prezidenta republiky. Kontroverzní je i žádost o památkově chráněný Sázavský klášter, kterou už více než rok posuzuje Národní památkový ústav.

Arcibiskupství si už dříve stěžovalo, že nejsou dodržovány lhůty pro zpracování žádostí – v případě kláštera ale ústav argumentoval, že podané výzvy nebyly řádně vyplněné. Zpoždění v termínech podle Vyskočila nejsou aktem arogance úředníků, myslí si spíše, že je málo zaměstnanců pozemkových úřadů. „Osob, které jsou vyloženě proti, těch je opravdu minimum, si myslím," uvedl.

Z přibližně třinácti tisíc parcel, o které arcibiskupství žádalo, šlo ze 72 % o ornou půdu, louky a pastviny, lesních pozemků bylo osmnáct procent, dvě procenta byla zastavěná půda a rybníky tvořily jedno procento. Zastavěné parcely ale zahrnují i místa, kde dříve podle katastru stála stavba, ale dnes tam může být ruina nebo i vůbec nic. „Byly nám třeba vráceny dva pozemky s hájovnami v severních Čechách, kde už nestojí nic a je to zarostlé vegetací," popsal Vyskočil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…