Pražské divadlo stahuje hru Ujetá ruka. Nemá černocha do hlavní postavy

02.12.2021 17:13 | Kauza

Pražský Činoherní klub musí stáhnout inscenaci Ujetá ruka amerického autora Martina McDonagha, protože nemá černošského herce, který by zahrál jednu z klíčových postav. Držitel licence si totiž dal nově do podmínek, že jedna z postav musí být zahrána potomkem Afričanů nebo obyvatel Karibiku. Na své podmínce trvá i v našem kulturním prostředí, což je podle režiséra hry Ondřeje Sokola nesmysl.

Pražské divadlo stahuje hru Ujetá ruka. Nemá černocha do hlavní postavy
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Právě režisér Ondřej Sokol černošskou postavu ztvárňoval, než přišly nové požadavky majitele licence na hru Ujetá ruka. O zrušení zatím dvou představení na svém webu informoval Činoherní klub s tím, že diváci mohou vrátit vstupenky v místě zakoupení.

„S lítostí vám oznamujeme, že jsme nuceni pozastavit uvádění oblíbené inscenace hry Martina McDonagha Ujetá ruka (Behanding in Spokane) v režii Ondřeje Sokola,“ uvádí na svých stránkách Činoherní klub. „Ve smlouvě prodlužující práva k jejímu uvádění se objevila nová podmínka. Držitelé licence musejí zajistit, aby herec hrající roli Tobyho byl potomkem černošských Afričanů nebo černošských obyvatel Karibiku. Herec musí být poskytovatelem licence písemně schválen,“ píše divadlo, jak informuje server Echo24.cz.

Právě podmínka černošského herce je pro Činoherní klub nesplnitelná, ačkoliv dříve roli černošský herec opravdu ztvárňoval. „Původně v naší inscenaci hrál Tobyho herec Domingos Correia, který nyní působí v diplomatických službách v zahraničí, a nahradil ho Ondřej Sokol,“ uvedlo vedení divadla.

„Přestože požadavku ze strany autora rozumíme, trvání na něm v našich končinách a našem kontextu a nadto v divadle – umění, jehož estetika prostředí i postavy představuje, hraje, nikoli jimi skutečně je – nechápeme,“ řekl Činoherní klub s vírou, že se s majitelem licence nějak domluví. „Doufáme, že se nám podaří najít vhodného herce, nebo se domluvit s agenturou zastupující autora na možném řešení,“ dodalo divadlo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

7:37 Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

TÝDEN V MÉDIÍCH Z patnácti uchazečů vybraných Volebním výborem zvolí Sněmovna pět nových členů Rady …