Pražský soud začne projednávat žalobu Ostravy na stát kvůli smogu

16.10.2013 13:24

Městský soud v Praze se v pátek začne zabývat žalobou na stát, kterou kvůli znečištěnému ovzduší na jaře 2010 podalo město Ostrava. Městu vadí, že stát situaci se špatným ovzduším, které v regionu patří k nejhorším v Evropě, dostatečně neřeší. Novinářům to ve středu řekl primátor města Petr Kajnar (ČSSD), který se chce pátečního jednání osobně účastnit.

Pražský soud začne projednávat žalobu Ostravy na stát kvůli smogu
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Stát podle města nedostatečně a neefektivně chránil čistotu ovzduší a nevytvořil funkční systém vedoucí k dodržování imisních a emisních limitů. Městský soud se žalobou zabýval už jednou. Pražští soudci však původně žalobu odmítli bez detailního projednání, protože ji město podle nich nepodalo v zákonné lhůtě. Město však s tímto odůvodněním nesouhlasilo a obrátilo se na Nejvyšší správní soud, který rozhodl, že se žaloba musí projednat znovu.

Až bude stát odsouzen, uvědomí si, že Ostravsko není Asie

"Je to první stání, které se podle mě začne zajímat o meritum věci. Dostáváme se teď tedy k tomu, jestli vláda činí dostatečné kroky k tomu, aby stav (znečištěné ovzduší) napravila či nikoli, to by měl soud rozhodnout," uvedl Kajnar. Primátor trvá na tom, že vláda nekoná odpovídající opatření k tomu, aby se situace s ovzduším ve městě zlepšila.

"Důvod k žalobě trvá. Co si od toho slibuji? Že v okamžiku, kdy stát bude odsouzen, tak si uvědomí, že Ostravsko není Asie, která ho nezajímá, protože zatím se k tomu tak staví," uvedl Kajnar.

O problematiku znečištění se zajímá především město a ne stát

Podle něj sice do regionu mířily například státní peníze na výměnu starých kotlů za ekologičtější, ale i tuto podporu Kajnar označuje za nedostačující. Stát má podle něj přitom dostatek finančních prostředků, aby situaci řešil. Primátorovi se například nelíbí zvažovaný přesun více než tří miliard korun z operačního programu Životní prostředí do operačního programu Doprava. Kritizoval také malý tlak vlády na polské představitele, odkud do regionu podle odborných studií míří část znečištění.

Zároveň poukázal na to, že vznik studií zabývajících se problematikou znečištěného ovzduší iniciovalo město, nikoliv stát. "Je tam řada věcí, které mluví o velké aroganci, řekněme, Ministerstva životního prostředí," míní Kajnar. Domnívá se, že pokud by soud rozhodl ve prospěch města, mohla by se tím otevřít cesta k tomu, aby lidé za zdravotní újmy mohli po státu požadovat náhradu škody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krysy vylezly z kanálů... Fendrych se pustil do Štěpána Kotrby, ale ten si to nenechal líbit

13:53 Krysy vylezly z kanálů... Fendrych se pustil do Štěpána Kotrby, ale ten si to nenechal líbit

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych prozradil, proč tolik lidí útočí na Českou televizi. …