Před 15 lety vznikla jediná česká vojenská univerzita

31. 8. 2019 6:32

Patnáct let své existence oslaví 1. září brněnská Univerzita obrany (UO). Tato jediná česká vojenská univerzita vznikla v rámci reorganizace vojenského školství splynutím Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, Vojenské akademie v Brně a Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové.

Před 15 lety vznikla jediná česká vojenská univerzita
Foto: Univerzita obrany
Popisek: Univerzita obrany, logo.
reklama

Sídlem Univerzity obrany se stalo Brno, konkrétně budova na Kounicově ulici, jež svým charakteristickým konkávním tvarem získala již v minulosti přezdívku "rohlík". Volba nebyla náhodná, už od roku 1951 se v ní nacházela Vojenská technická akademie, předchůdce Vojenské akademie. V současnosti má na této adrese sídlo jak rektorát Univerzity obrany, tak dvě její fakulty.

Univerzita obrany zajišťuje bakalářské, magisterské a doktorské studijní programy a patří mezi významné výzkumné instituce. Škola se skládá ze tří fakult - Fakulty vojenského leadershipu (velitelství) a Fakulta vojenských technologií v Brně a Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové. Její součástí je i řada dalších institucí, jako například vyškovský Ústav ochrany proti zbraním hromadného ničení nebo brněnské Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií. Loni bylo oznámeno, že univerzita chce zavést nový obor týkající se kybernetické bezpečnosti.

Tato v ČR jedinečná instituce v oblasti obranného a bezpečnostního vzdělávání má každoročně kolem 1600 studentů vojenských i civilních oborů. Každý rok ji dokončí asi 200 z nich. Na univerzitu se ročně hlásí kolem 1500 zájemců. Uspěje asi polovina, z té pak zhruba třetina studium dokončí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

9:22 To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

Profesor Jaroslav Flegr uspořádal na svém facebooku anketu na téma podpory radikálních opatření prot…