Před rokem zavlála na Pražském hradě unijní vlajka

02.04.2014 10:02 | Zprávy

Loni 3. dubna zavlála nad prvním nádvořím Pražského hradu vlajka Evropské unie, která doplnila tradičně vyvěšovanou vlajku České republiky. Modro-žlutý unijní symbol nechal na stožár vytáhnout nedlouho předtím zvolený prezident Miloš Zeman. Slavnostnímu aktu byl kromě něho přítomen i předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Před rokem zavlála na Pražském hradě unijní vlajka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Hradě zavlála vlajka EU za účasti Zemana a Barrosa

Zemanův předchůdce v prezidentské funkci, Václav Klaus, byl znám jako odpůrce současné podoby evropské integrace. V symbolické rovině se to projevovalo právě i neochotou nechat na hradě vyvěsit zástavu EU. „Pořád si myslím, že jsme Českou republikou a že nejsme nějakou provincií Evropské unie," nechal se Klaus v této souvislosti slyšet v listopadu 2005.

V den vyvěšení vlajky podepsal Zeman dodatek Lisabonské smlouvy

Miloš Zeman se naproti tomu deklaroval jako stoupenec připojení Česka k takzvanému tvrdému jádru evropské integrace. V týž den, kdy byla vlajka s tuctem žlutých hvězd slavnostně vytažena na stožár, podepsal Zeman i dodatek Lisabonské smlouvy, který umožnil vznik záchranného fondu na pomoc ohroženým ekonomikám eurozóny. Česká republika dokončila ratifikaci tohoto dokumentu jako poslední země v unii, neboť prezident Václav Klaus odmítal svůj podpis pod listinu připojit. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prague Pride: USA už nepřispějí. Ale vy možná ano. Ať to platí ten, kdo to chce, vyzval Žantovský

8:19 Prague Pride: USA už nepřispějí. Ale vy možná ano. Ať to platí ten, kdo to chce, vyzval Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Šikana živnostníků a podnikatelů dalším nápadem Fialovy vlády, jak pomoci veřejnoprá…