Před sněmovnou byly bezpečnostní zábrany. Prý kvůli ProAltu

06.11.2011 12:23

Ulice ke sněmovně dnes přehradily policejní zátarasy. Cílem bylo, jak naznačil poslanec ČSSD Stanislav Křeček, zabránit demonstrantům z iniciativy ProAlt v protestech proti přijetí zákonů zdravotnické, sociální a důchodové reformy přímo před sněmovnou. Demonstrace jsou ze zákona do 100 metrů od sídla parlamentu zakázány. ČSSD proti opatřením protestovala a požadovala jejich zrušení. Zábrany přes poledne zmizely, staly se však námětem ostré výměny názorů u řečnického pultu.

Před sněmovnou byly bezpečnostní zábrany. Prý kvůli ProAltu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zívající poslanec

"Není možné, aby se tady vytvářely takové příkopy mezi námi a veřejností," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Obvinil vládní koalici, že proti lidem nasazuje nejen nespravedlivé reformy, ale policii i zátarasy. Dal to do souvislosti s událostmi listopadu 1989. "Klidně si oploťte úřad vlády, ale Poslanecká sněmovna není vaše," uvedl Sobotka. Odmítl, aby koalice stavěla mezi kritiky reforem policejní kordony. 

Vítězslav Jandák (ČSSD) prohlásil, že nechce být jako člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa v polovině roku 1989. Podle něj mu prý jeden z policistů řekl, že zábrany byly rozmístěny "na příkaz předsedkyně sněmovny". Miroslava Němcová (ODS) na to řekla, že nemá žádnou kompetenci přikazovat policii, co má nebo nemá konat. "Jediné, co musím hlídat je to, aby byl zajištěn normální provoz kolem budov sněmovny," dodala s tím, že opatření nařídila ochranná služba Policie ČR. 

SLEDUJEME dění ve sněmovně
Sněmovnu ostře hlídá policie. Bojíte se lidí? Styďte se, křikla ČSSD

Věšíte lidem bulíky na nos, okřikl Nečas ČSSD. Sněmovna mluví a mluví

Příchozí museli projít kovovými zábranami a prokázat se policii. "Bezpečnostní akce," zdůvodnil stručně zpravodaji ČTK jeden z policistů příčiny netradičních opatření. 

Boris Šťastný (ODS) jejich přímou souvislost s demonstranty zpochybnil. "Včera i v minulosti jsme se prodírali skrz tyto občany, diskutovali jsme s nimi a nebyl v tom žádný problém," uvedl. Podle něj ochranná služba Policie ČR ale má důvod, proč se rozhodla posílit bezpečnostní opatření. ČSSD by podle něj měla žádat vysvětlení od policejního prezidenta, nemůže čekat veřejné zdůvodnění. 

Josef Novotný (VV) dal demonstranty, jichž podle něj dnes ráno bylo před zábranami pět, do přímé spojitosti s ČSSD. "Je tam pět lidí, kteří drží ty samé cedule, které jsou tady u těch lavic (ČSSD), vyrobené ve stejné tiskárně stejnými ideologickými vůdci. Za ta opatření je odpovědná sociální demokracie," prohlásil. Sobotka se proti tomu ohradil. 

Michal Hašek (ČSSD) označil Novotného slova za "ranní agenturní svodku ABL", tedy bezpečnostní agentury, která patřila předsedovi poslanců VV Vítu Bártovi. "Takže už víme asi, jak to bylo," dodal. Zároveň ale požádal, aby policejní zábrany vysvětlil ministr vnitra včetně ceny této akce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, nep

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…