Předseda ODS pověřen sestavením takzvané duhové vlády. Scénář, jaký ještě nezazněl

26.10.2017 16:08

Týden po volbách běží povolební vyjednávání naplno, ale stále není jasné, jaký výsledek přinese. Dosavadní stav zatím jasně ukazuje, že vyjednávání nebude jednoduché. Andrej Babiš bude sice pověřen sestavením vlády, ale zatím to vypadá, že do vlády s ním se nikomu nechce.

Předseda ODS pověřen sestavením takzvané duhové vlády. Scénář, jaký ještě nezazněl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Programová konference ODS s podtitulem Silný program pro silné Česko

„Z mnoha stran slyším, že voliči prostě rozdali karty a je povinností politiků domluvit se a sestavit vládu. A zároveň nezradit sliby, které politické strany rozdávaly před volbami. A co s tím? Podle mne je zde ještě jedna varianta, o které se zatím nemluví. Vím, že je to možná tak trochu sci-fi řešení, ale podle mého soudu pořád připadá v úvahu také „duhová vláda“.

Vláda, kterou sestaví Petr Fiala jako předseda druhé nejsilnější politické formace, a kterou vytvoří zástupci všech parlamentních stran s výjimkou ANO a KSČM. V demokratických zemích je pravidlem, že v případě neúspěchu pověří prezident sestavením vlády právě předsedu strany, která skončila jako druhá v pořadí. A já spoléhám na to, že pan prezident toto pravidlo dodrží,“ přichází se svým návrhem řešení senátor Valenta.

Že by tato možnost měla svá úskalí a vyjednání bylo náročné, si Valenta uvědomuje. Je však přesvědčen, že jde o lepší řešení než předčasné volby.

„Není možné alespoň uvažovat o tom, jestli jsou tradiční demokratické strany schopny najít programový i lidský průsečík s novodobými stranami? Vždyť všechny strany shodně prohlašují, že jim jde o blaho naší země a jejích občanů. Tak by alespoň mohly prokázat, že to nejsou jen prázdná slova, ale že tato prohlášení dokáží přetavit v konkrétní činy. Vím, že se v posledních letech příliš neprojevovala schopnost politických stran domluvit se. Že mnohé strany mezi sebou vytvářely zbytečné bariéry a příkopy. Ale také vím, že integrace a spolupráce by naší politice velmi prospěla. Teď není správná doba k tomu, abychom si všichni hráli na svém písečku a nebyli schopni překročit svůj vlastní stín. Např. ODS a Strana soukromníků jednoznačně prokázala, že spojení sil vede k úspěchu - v tomto případě ke druhé nejsilnější politické formaci v zemi,“ pokračuje ve svém zamyšlení senátor a dále vyzývá alespoň k diskuzi na téma duhové vlády. „Výsledky voleb totiž nejsou diktátem o tom, kdo má tvořit příští vládu. Výsledky voleb určily poměrové rozložení sil v Poslanecké sněmovně. A také zde platí demokratický princip většiny. A onu většinu ve sněmovně netvoří Andrej Babiš. Většinu ve sněmovně může utvořit třeba právě duhová koalice, “ dodává senátor.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…